13. července 2014 8:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lindt chce rozšířit svůj vliv na americkém trhu

Čokoláda Lindt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoláda Lindt | foto: Reuters

WASHINGTON Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli jedná o koupi americké firmy Russell Stover. Cena by se mohla pohybovat kolem 1,4 miliardy amerických dolarů (28,2 miliardy korun). Jednání ještě neskončila, dohoda by však mohla být oznámena již příští týden.

Russell Stover je podle tržeb třetím největším výrobcem cukrovinek v USA. Známý je hlavně svými bonboniérami. Lindt vyrábí kvalitní tabulkovou čokoládu, známý je i čokoládovými pralinkami Lindor a velikonočními zajíčky balenými ve zlaté hliníkové fólii.

Koupě firmy by Lindtu umožnila rozšířit svoji působnost dále mimo evropský trh, odkud pochází velká část jeho příjmů, a získat silnou pozici na americkém trhu. Podle Financial Times roční tržby americké firmy činí zhruba 600 milionů amerických dolarů (12,1 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Majitelé Russell Stover, rodina Wardových, nabídli firmu k prodeji na počátku letošního roku. Podle listu se o ni zajímalo několik soukromých investičních fondů, ale také potravinářské firmy Hershey a Godiva.

Russell Stover vyrábí také čokoládu značky Whitman's. Své produkty nabízí ve více než sedmdesáti tisícech obchodech s potravinami, dárky a dalších maloobchodech po celých Spojených státech a ve více než dvaceti zemích světa.

Společnost Lindt vznikla před téměř sto sedmdesáti lety. Své výrobky prodává ve více než osmdesáti zemích po celém světě a vytváří sedmdesát procent obratu mimo Švýcarsko. Zhruba čtyřicet procent jejího sortimentu připadá na tabulkové čokolády. Vlastní také značku čokolád Ghirardelli. Na českém trhu působí od roku 1994. Tržby firmy loni činily 2,9 miliardy švýcarských franků (65,6 miliard korun).

ČTK, Lidovky.cz