28. ledna 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Litva podruhé usiluje o vstup do eurozóny. Euro chce už příští rok

Euro a Evropa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro a Evropa. | foto: Shutterstock

BRUSEL Litva sdělila, že příští rok bude usilovat o připojení ke skupině států používajících euro. Prohlásil to v pondělí šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Litva zůstává jedinou pobaltskou zemí s vlastní měnou poté, co se osmnáctým členským státem eurozóny na začátku ledna stalo Lotyšsko. V Estonsku začala jednotná evropská měna euro platit v lednu 2011.

"Litva vyjádřila záměr připojit se 1. ledna 2015 k euru," sdělil Dijsselbloem po zasedání ministrů financí a hospodářství členů měnového bloku.

ČTĚTE TAKÉ:

Litva se členem Evropské unie stala společně s Českou republikou, Slovenskem a dalšími několika státy v květnu 2004. Ve druhé polovině minulého roku byla předsednickou zemí v Evropské unii. Bylo to vůbec poprvé, kdy se některá z pobaltských republik ujala vedení EU.

Země EU musí pro vstup do eurozóny splnit takzvaná kritéria konvergence. Patří mezi ně mimo jiné deficit rozpočtu veřejných financí nižší než tři procenta hrubého domácího produktu či veřejný dluh maximálně 60 procent výkonu ekonomiky.

Ministři financí eurozóny a Evropská centrální banka (ECB) o případném přijetí Litvy rozhodnou až poté, co Evropská komise na začátku června zveřejní zprávu s hodnocením, zda je Litva k takovému kroku připravena. Dijsselbloem se k jakémukoli rozhodnutí odmítl podrobněji vyjádřit.

Litva o vstup do eurozóny usilovala již jednou. Evropská komise spolu s ECB ale v roce 2006 odmítly její kandidaturu kvůli tomu, že země mírně překročila limit pro inflaci. kne ml

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!