Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Litvínov chce po těžařích miliardu a levnou elektřinu pro obyvatele

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) | foto: ČTK

LITVÍNOV Litvínov bude v případě prolomení limitů těžby hnědého uhlí požadovat po firmě Czech Coal miliardu korun jako kompenzaci. Město chce navíc i po dobu pokračování těžby každý rok 10.000 korun pro každou domácnost jako kompenzaci nákladů na elektřinu.

Zastupitelé pokračování těžby uhlí za limity odmítli. Požadavek na kompenzaci je reakcí na dopis premiéra Jana Fischera, z něhož vyplývá, že stát bude zásoby uhlí potřebovat a vláda zrušení limitů nevylučuje. Řekl to dnes novinářům starosta Daniel Volák.

Stanovisko vedení Litvínova vnímá společnost Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal podle své mluvčí Liběny Novotné jako zásadní a příznivou změnu v přístupu radnice.

Vedení města chce navíc i po dobu pokračování těžby každý rok 10.000 korun pro každou domácnost jako kompenzaci nákladů na elektřinu. "V sedmadvacetitisícovém Litvínově je odhadem 9000 domácností. Odškodnění obyvatel za zvýšené koncentrace prachu a hluku v důsledku těžby by tak dosáhlo každý rok dalších asi 90 milionů korun," uvedl Volák.

Kdy dojde uhlí?

Litvínovská uhelná předpokládá, že od roku 2012 klesne těžba v lomu ČSA o více než polovinu na 2,5 milionu tun ročně. Při zachování územních limitů bude činnost lomu v roce 2021 přerušena.

V platném dobývacím prostoru této lokality se přitom nacházejí zásoby 750 milionů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 milionů tun, což by životnost lomu prodloužilo do roku 2065.

"Z dosavadních vyjádření města vždy vyplývalo odmítavé stanovisko k případné těžbě za limity. Teď už ale chce být připraveno a vědět, co obyvatele čeká, pokud bude těžba pokračovat. To je pro nás výzva, abychom se sešli a společně hledali optimální kompenzační opatření a vysvětlili naše záměry, jak dopady těžby v co největší míře eliminovat. Je třeba znovu zdůraznit, že vlastní těžba se města nedotkne," komentovala požadavek Litvínova," řekla mluvčí těžařů ČTK.

Prolomení limitů by si vyžádalo likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic na Mostecku, k Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů.

Čtěte více:


"Zrušení limitů jsme odmítli, nicméně chceme být připraveni. Zatím se s námi nikdo o případných náhradách za pokračování těžby v bezprostřední blízkosti města nebavil, což nás znepokojuje," vysvětlil starosta.

Hlavně akvapark
Miliardu korun by podle něj město využilo ke svému rozvoji, peníze by pokryly náklady na výstavbu nového akvaparku, modernizaci škol, rekonstrukci chodníků a silnic či opravu sportovní haly. "Finance by pomohly i ke snižování nezaměstnanosti. Město by mohlo vytvořit další dotovaná pracovní místa při údržbě města nebo sociální činnosti," doplnil.

Czech Coal je připraven investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard Kč. Projekt zahrnuje pořízení nové těžební technologie včetně vypořádání zájmů a přesídlení obcí. Záměrem společnosti Litvínovská uhelná je rozšíření těžby uhlí v lomu ČSA.

Novotná už dříve poukázala na vývoj energetické situace a dlouhodobě vysokou poptávku po hnědém uhlí. Těžební firma podle ní postupuje v souladu s horním zákonem, jenž firmě ukládá zajistit přístupnost ložiska ve spravovaném platném dobývacím prostoru.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!