18. května 2009 22:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

LN: Česko už netáhne, přijíždí málo cizinců

Hrad Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česko už neláká cizince tak jako dřív. Zahraničních turistů, kteří zavítali do Česka, výrazně ubylo. V prvním čtvrtletí přijelo do českých hotelů a penzionů 2,3 milionu hostů, což je o 8,4 procenta méně než ve stejném období loňského roku.

Tuzemské hotely a penziony se potýkají především s odlivem zahraničních hostů, kterých v prvním čtvrtletí přijelo o 17 procent méně než loni. Navíc ti, kteří přijeli, zkrátili dobu svého pobytu.

Naopak se zvýšil zájem Čechů o tuzemské destinace. Počet jejich přenocování ovšem vzrostl jen nepatrně – o jedno procento. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Meziroční vývoj byl podle ČSÚ částečně ovlivněn tím, že loňský rok byl přestupný, tedy o den delší. Vliv na propad počtu přenocování má zřejmě i fakt, že se letos Velikonoce posunuly až na duben, a tudíž je tento krátkodobý vrchol sezony částí až druhého čtvrtletí.


Další podrobnosti
si přečtěte v úterním vydání deníku