27. února 2008 20:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

LN: Daňový ráj prověří i Češi

Lichtenštejnsko - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lichtenštejnsko - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Po Německu a Rakousku se na podezřelé účty svých občanů v lichtenštejnských bankách zaměřily i další země. Pravděpodobně se k nim přidá i Česká republika. Skandál podobných rozměrů zdejší ministerstvo financí ale nečeká.

Německá vláda totiž nabídla, že ostatním zemím poskytne zdarma informace o tajných kontech v lichtenštejnských bankách. Uvedl to pro ekonomický deník Financial Times mluvčí německého ministerstva financí Thorsten Albig.

Tyto informace přitom samo Německo koupilo, pravděpodobně od bývalého zaměstnance LGT Treuhand Bank, asi za 5 milionů eur. Nezávisle na německé vládě získaly od stejného informátora tyto informace i Spojené státy a Velká Británie a s jejich pomocí se snaží vystopovat daňové hříšníky na domácí půdě. Britská daňová správa předpokládá, že by díky těmto informacím mohla získat zpět asi 100 milionů liber.

Britové a Američané ve vyšetřování potenciálních daňových úniků na lichtenštejnských účtech spolupracují s Austrálií, Kanadou, Francií, Itálií a Švédskem.

O informace od německé vlády, které by měly obsahovat asi 800 účtů patřících neněmeckým investorům, již podle některých zdrojů projevily zájem Holandsko, Norsko a Švédsko.

Ne všechny země jsou však ochotny využít pokoutně získané informace. Například dánská vláda, podle Financial Times, považuje seznam za „kradené zboží“ a nemá o něj zájem.

„Oficiální nabídka zatím nepřišla, ale čekáme ji v nejbližších dnech,“ řekl LN Jan Knížek, vrchní ředitel Ústředního finančního a daňového ředitelství ministerstva financí. Podle něj má Česká republika o zmíněná data zájem, ale podobně jako Dánsko řeší morální dilema.

Další podrobnosti
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!