2. února 2009 20:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

LN: Paříž Praze: jste pasivní

Šéf palestinské samosprávy Mahmud Abbás měl původně přijet do Prahy za prezidentem Václavem Klausem. Schůzku ale zrušil, protože musel narychlo odjet do Egypta. Už večer ale byl v Paříži, kde ho přivítal prezident Nicolas Sarkozy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf palestinské samosprávy Mahmud Abbás měl původně přijet do Prahy za prezidentem Václavem Klausem. Schůzku ale zrušil, protože musel narychlo odjet do Egypta. Už večer ale byl v Paříži, kde ho přivítal prezident Nicolas Sarkozy. | foto: AFP

BRUSEL Francouzská média se opět pustila do kritiky českého předsednictví Evropské unie. Na rozdíl od podobné vlny těsně před začátkem zdejší půlroční vlády EU nejde o obecné pochybnosti nad schopností Topolánkova týmu řídit blok, ale o konkrétní výtku. Podle Paříže je Česko „pasivní“ v boji se současnou finanční krizí.

O kritice referoval v sobotu francouzský deník Le Monde a v pondělí pokračoval ve stejném tónu list Le Figaro. Podle deníků se Evropa ocitla „bez kapitána“ v době prohlubujícího se propadu unijních ekonomik, zůstává „němá“, „neviditelná“.

„České předsednictví je hodnoceno jako pasivní,“ píše Le Monde. Druhý list zase zmiňuje, že zatímco na podzim to vřelo společnými iniciativami, jak vytáhnout státy z finanční krize, „nyní se neděje nic“.

Kritiku nelze v tomto případě považovat za prostý novinářský názor.  Naopak: jde o nepřímý vzkaz francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zbytku klubu. Autor prvního článku – v Le Monde – se podle informací LN v pátek odpoledne sešel se Sarkozyho poradcem a ten mu předestřel prezidentův pohled na věc a řešení. Sarkozyho návod, co by měli Češi a obecně unie dělat v boji s finanční krizí, také článek přináší. Lídr Francie chce především uspořádat ke konci února zvláštní summit k ekonomice na úrovni šéfů států, které jsou členy eurozóny, a  Británie.


Další podrobnosti o francouzské
kritice českého předsednictví EU
si přečtěte v úterním vydání deníku