21. dubna 2010 8:02, aktualizováno  9:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

LN testovaly iPAD: Ta věcička umí dokonale vyždímat internet

Revoluční dotykový laptop iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revoluční dotykový laptop iPad | foto: Reuters

PRAHA Názory lidí na nový Apple iPad se dělí do dvou skupin. Jedni tvrdí, že to je přerostlý iPhone, jenom se z toho nedá telefonovat a nevejde se do kapsy. Je to zkrátka designová hloupost pro ty, kteří neumí používat normální notebook.

Ti druzí považují iPad za geniální věc, která způsobí převrat v elektronických médiích. Po několika dnech testování se jednoznačně kloním k názoru druhé skupiny. Tablet iPad nemá ohromovat technickými parametry, ale snadným a rychlým přístupem k digitálnímu obsahu.

Nová čtečka od Applu je zařízení, které k nám propadlo časovou dírou z blízké budoucnosti. Nezapadá do žádné stávající kategorie počítačů. Vlastnostmi se pohybuje mezi "chytrými telefony" a ultrapřenosnými notebooky. Opravdu vychází z telefonu iPhone, dovoluje používat stejné aplikace, ale nabízí vyšší výkon a větší zobrazovací plochu. Zatímco běžný notebook je velmi flexibilní stroj, je iPad poměrně jednoúčelový – je navržený k tomu, aby na něm lidi četli, surfovali, koukali na filmy a podobně.

V žádném případě to není stroj na editování videa nebo sepisování románů. Pokud ale přijdete do restaurace a musíte čekat pár minut na kamarády, vytáhnete iPad, zapnete ho a během pár sekund vidíte, co je ve světě nového. S notebookem obvykle nestihnete ani nastartovat systém. Vedle iPadu vypadají běžné netbooky velmi neohrabaně, téměř předpotopně.

Na trhu se zatím nestihly ani etablovat čtečky na bázi elektronického papíru – a už nyní reálně hrozí, že je iPad prostě smete na smetiště dějin. Dá se na něm pohodlně číst, ale na rozdíl od e-papíru je to v barvě a není žádný problém kombinovat text a video. Navíc otevírá prostor pro zcela nově pojaté aplikace, jako jsou třeba interaktivní komiksy a elektronické knížky. Tyto nové možnosti ilustruje elektronická knížka "Alice in Wonderland".

Barevné ilustrace reagují na pohyb, a můžete tak rozkývat hodinky nebo zvětšovat a zmenšovat Alenku – trochu to připomíná kouzelnické noviny z Harryho Pottera. Něco podobného je na současných čtečkách od Sony či Amazonu zcela vyloučeno.

První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad

Apple navíc silně podporuje tvůrce placeného obsahu. Hudbu a video není možné jednoduše kopírovat sem a tam, podobně jako zakoupené aplikace. Je třeba používat synchronizační software iTunes, který neustále srovnává obsah čtečky s tím, co jste si koupili. Je sice možné přidávat vlastní filmy nebo hudbu, ale není ji možné přenášet z jednoho počítače k druhému.

Média jako New York Times, USA Today, BBC News nebo ABC nabízejí aplikace vytvořené iPadu přímo na míru, které otevírají cestu k elektronickému předplatnému. Speciálně navržené aplikace jsou mnohem příjemnější než prohlížení zpráv pomocí internetového prohlížeče. iPad je navíc navázán na konto, přes které kupujete aplikace a obsah, takže objednání předplatného novin je skutečně otázka dvou kliknutí.

Obsah na internetu zdarma přichystal médiím těžký život – a iPad to může spravit. Zadarmo dostanete jenom výběr zpráv, pokud chcete všechno, zaplatíte si předplatné. Zakoupený obsah je svázán s účtem iTunes, ne se samotným zařízením. Takže pokud ho zapomenete ve vlaku, pořídíte si novou čtečku a jednoduše si znovu nahrajete to, co jste si předplatili.

Přístroj je zatím omezen tím, že až na výjimky nedovoluje spouštět více aplikací najednou (přehrávání hudby na pozadí ale funguje). To je omezující v případě, že pracujete s více dokumenty najednou nebo chcete používat komunikátory typu ICQ. Ve většině případů si vůbec nevšimnete, že je aktivní pouze jedna aplikace, protože systém ukládá stav, ve kterém se aplikace nacházela. Když přepnete zpět do prohlížeče nebo elektronické knihy, je otevřená tam, kde jste ji nechali. Mezi další omezení patří nemožnost přehrávat videa a hry v technologii Flash – Apple prosazuje konkurenční technologii.

Revoluční myšlenka, na které je iPad založen, pochází spíše z konceptů internetového gigantu Google než přímo z dílen Applu. Polovina kouzla iPadu mizí, pokud nejste trvale připojeni k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě wi-finebo mobilního připojení 3G. Jakmile jste on-line, máte dojem, že iPad je přenosné okno do internetu. Přístroj je přímo navržen na trvalé připojení, se zapnutou wi-fivydrží pracovat déle než deset hodin.

iPad zásadně mění způsob práce s informacemi. Dříve jste vyhledali soubory, uložili je na disk a potom s nimi pracovali. iPad tento koncept staví na hlavu. Pro něj není základním médiem disk, ale internet, ze kterého čerpá nejčerstvější zprávy.
Aplikace jsou minimalistické, obvykle nabízejí jenom to, co opravdu potřebujete. Občas jsou omezenější, než by bylo zdrávo: aplikace Google Docs vám dovoluje prohlížet si vaše uložené dokumenty, ale ne je upravovat, pro jejich tvorbu musíte koupit samostatný kancelářský balík. Mimochodem zde jasně vidíte rozdíl mezi tím, jak chápe pokrok Apple a jak Google: aplikace Googlu jsou praktické, ale vypadají dost ohavně, jako z půlky devadesátých let minulého století. To, co nabízí Apple, je přehledné, snadno se ovládá a je to prostě "šik".

První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad

iPad je poměrně velký a těžký, není to zařízení do kapsy, spíše do tašky. Na držení v jedné ruce taky zrovna není, spíš si ho někam položíte nebo opřete třeba o nohu. Je ale robustní, zadní hliníkový panel umožňuje snadné chlazení a zároveň slouží jako ozvučnice pro překvapivě dobrý vnitřní reproduktor. Použitý displej má opravdu vynikající barevnost a pozorovací úhly ze všech stran, což je v cenové třídě do 20 tisíc Kč zcela neobvyklé. Značně se leskne, což je pro čtení nepříjemné a v plném slunečním světle je velice dobře vidět zapatlaný dotykový displej. Naštěstí je to možné vyrovnat zvýšením jasu, kterého má displej velkou rezervu. Rozměrná skleněná obrazovka zabírající celý přední panel bude vyžadovat pevnější pouzdro pro přenášení, nedovedu si představit, že bych iPad jen tak hodil do tašky mezi tužky a klíče.

Tohle zařízení jednoznačně překonává všechny dosud nabízené čtečky a v praxi je použitelnější než Tablet PC se systémem Windows 7. Nenahradí sice všeobecně notebooky, v prohlížení internetu nebo čtení knih je však jednoznačně překonává. Velkou konkurencí mu budou až podobná zařízení na bázi Androidu, která by měla nabídnout podobné vlastnosti za lepší cenu a bez omezování uživatele. Tablety s Androidem zatím byly jenom oznámeny a první se očekávají až během léta či podzimu.

Michal Rybka