19. června 2014 18:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lobbista Marek Dalík vyklízí pozice v Česku. Kvůli blížícímu se soudu?

Marek Dalík odchází z Česka? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík odchází z Česka? | foto: archivČeská pozice

Lobbista Marek Dalík podle všeho vyklízí v Česku pozice. Agentura ČTK zaznamenala, že zmizel ze všech oficiálních orgánů společnosti New Deal Communications, v jejímž čele stál 12 let. Přespříští pondělí přitom začíná soudní jednání v kauze, kde je obžalovaný kvůli podezření z obří korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur.

Někdejší pravá ruka expremiéra Mirka Topolánka a vlivný lobbista Marek Dalík již nefiguruje v řídících orgánech společnosti New Deal Communications. Z obchodního rejstříku vyplývá, že z představenstva PR agentury odstoupil letos v březnu. Novým majitelem firmy, která proslula mimo jiné žalobou na stát v někdejší aféře s bývalým poslancem Zdeňkem Kořistkou, je podle rejstříku Juraj Král.

Dalík byl předsedou představenstva New Deal Communications od února 2002. Ze zápisů z valných hromad vyplývá, že ještě loni vlastnil dvoutřetinový podíl akcií a třetinou disponoval společník Petr Juklíček. A letos v březnu při personálních změnách v představenstvu a dozorčí radě již jako akcionář vystupoval pouze Juklíček. Jediným akcionářem New Deal Communications je podle aktuálního zápisu právě Král.

O Dalíkovi se dříve psalo především jako o pravé ruce někdejšího předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka. Výraznější pozornosti se mu dostalo v srpnu 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance US-DEU Zdeňka Kořistky. Dalík byl jedním z emisarů ODS, které Kořistka obvinil, že mu nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří tehdejší vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z podplácení, obvinění se ale neprokázalo a případ byl odložen.

Dalíka v souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu transportérů Pandur zadržela a obvinila policie v říjnu 2012. Soud nevyhověl návrhu státního zástupce, aby ho poslal do vazby. Obžalobou lobbisty se začne Městský soud v Praze zabývat letos na konci června. „Hlavní líčení začne v pondělí 30. června a naplánováno je do 10. července,“ řekla už dříve mluvčí soudu Markéta Puci. Zda spolu obě události souvisí, agentura ČTK nezmiňuje. 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz