9. srpna 2012 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

LOM Praha prodávají pozemky za 100 milionů korun

Vrtulník  PZL W-3A Sokol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník PZL W-3A Sokol | foto: www.zdl.army.cz

PRAHA Letecké opravny Malešice (LOM Praha) prodávají pozemky za zhruba 100 milionů korun. Státní podnik se prodejem pozemků v pražských čtvrtích Malešice a Kbely chce dostat z finančních potíží. Peníze chce firma zpětně investovat do rekonstrukce výrobních hal.

Píše o tom na svém webu týdeník Ekonom. Současné výběrové řízení je podle Ekonomu prvním krokem, který budou následovat další prodeje až 30 hektarů pozemků, za které by firma podle odhadu z roku 2008 mohla obdržet přes půl miliardy korun.

LOM Praha spadá pod ministerstvo obrany. Podnik se v posledních letech dostal do finančních problémů vinou poklesu zakázek od armády, ale také nadbytečnými nákupy náhradních dílů. "V současné době je zahájen proces prodeje zhruba 4,4 hektaru nevyužívaného pozemku v jižní části areálu v Malešicích a také výběrové řízení na prodej administrativní budovy v areálu ve Kbelích," sdělil Ekonomu Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany.

Cena není pro zájemce závazná

Vedení opravárenského podniku si nechalo nabízený majetek ocenit společností EQUITA Consulting. Z odhadu ceny vyplývá, že by firma mohla za pozemky v Malešicích utržit 82 milionů korun. Dalších téměř 18 milionů by mohla získat za nabízenou budovu ve Kbelích. Podle oznámení na internetové stránce LOM Praha není cena pro zájemce o koupi závazná, je ale jedním z aspektů, které ovlivní, zda firma nemovitosti skutečně prodá.

LOM podle týdeníku nabízí k prodeji také zásoby náhradních dílů. Jedná se o součástky pro vrtulníky ruské výroby Mi-24, které LOM v licenci opravuje. LOM nabízí i náhradní díly k cvičným letounům L-39. Podle auditu, který si firma nechala zpracovat, má ve skladech nadbytečné zásoby za přibližně 150 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz