6. srpna 2015 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Londýňané obléhají autobusy. Stávkující metro způsobilo ‚dopravní peklo‘

Londýn ochromila stávka zaměstnanců metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýn ochromila stávka zaměstnanců metra. | foto: Reuters

LONDÝN Londýn prožívá další stávku zaměstnanců metra. Média varují před „dopravním peklem“, na sociálních sítích kolují snímky autobusů obležených davy cestujících. Stávka souvisí s plánovaným zavedením celonočního víkendového provozu. Začala už ve středu a skončit má ve čtvrtek večer.

Londýnský starosta Boris Johnson stávku označil za „vydírání“ a prohlásil, že o dalších penězích pro zaměstnance metra nemůže být řeč. S odbory už prý mnohokrát na toto téma jednal. 

„Co teď ale neudělám, je, že si sednu a budu s nimi vyjednávat - teď, když drží Londýňanům pistoli u hlavy,“ řekl starosta Johnson v rádiu BBC.

Lidé se ráno snažili dostat do práce jinými prostředky, například po železnici nebo lodní dopravou po Temži. Dopravní podnik nasadil 250 autobusů navíc. Podobně jako při předchozí červencové stávce Londýňané zjistili, že populární taxislužba Uber zvýšila ceny 1,8 krát oproti normálu.

Londýn ochromila stávka zaměstnanců metra.
Londýn ochromila stávka zaměstnanců metra.

Londýnské podzemní dráhy (LU) veřejnosti sdělily, že jejich nejnovější návrh předložený odborářům je zaměřen na zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců. 

Zahrnuje kromě jiného dvouprocentní zvýšení mezd v letošním roce, příplatek za noční práci ve výši 200 liber (téměř 7800 korun) u řidičů a zvláštní jednorázovou odměnu ve výši 500 liber pro ostatní noční zaměstnance metra - až bude noční služba 12. září zavedena. 

Odborové organizace ale nabídku odmítly jako nedostatečnou. Poukazují přitom na to, jak hodně bude narušen soukromý život mnohých zaměstnanců.

ČTK