13. března 2014 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Loňská modelová smršť stáhla zisk Škody o víc než pět miliard

Výroba Škody Auto v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba Škody Auto v Kvasinách. | foto: ČTK

WOLFSBURG Automobilce Škoda Auto loni klesl provozní zisk o 26,7 procenta na 522 milionů eur (14,3 miliardy korun). K propadu přispěl nižší objem prodeje a vývoj směnných kurzů. Tržby se snížily o 1,1 procenta na 10,32 miliardy eur (282,4 miliardy korun). Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila německá skupina Volkswagen.

Mladoboleslavská automobilka již dříve oznámila, že loni dodala zákazníkům 920 800 aut, tedy o dvě procenta méně než před rokem. Pokles způsobil hlavně slabší výkon v prvním pololetí.

V první polovině roku měl na prodej automobilky negativní dopad přechod na nové modely, zvláště v případě nejprodávanější Octavie, a obtížná situace na mnoha trzích, upozornil Volkswagen.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve druhé polovině roku se již podařilo automobilce prodej zvýšit a v prosinci byl dokonce její prodej rekordní. Škoda v roce 2013 představila osm nových nebo přepracovaných modelů.

Výroba Škody loni klesla o 1,2 procenta na 932 000 vozů. Podíl provozního zisku na tržbách pak klesl na 5,1 procenta z 6,8 procenta v předchozím roce.

VW hlásí rekordní zisk

Celé skupině Volkswagen loni vzrostl provozní zisk o 1,5 procenta na rekordních 11,7 miliardy eur (320,3 miliardy korun). Tržby skupiny se zvýšily o 2,2 procenta na 197 miliardy eur a dodávky aut zákazníkům o 4,9 procenta na 9,73 milionu vozů a rovněž byly rekordní.

Součástí koncernu jsou kromě vlajkové značky VW a Škody také Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Seat. Předloni firma převzala výrobce sportovních vozů Porsche. Vyrábí rovněž nákladní vozy pod značkami VW, Scania a MAN a vlastní výrobce motocyklů Ducati.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!