7. dubna 2009 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Loňská recese byla hlubší, než se čekalo

Graf, propad, burzy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf, propad, burzy | foto: ČTK

BRUSEL Meziroční pokles ekonomiky EU a eurozóny byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku větší, než ukazovaly původní odhady. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 se HDP celé unie propadl o 1,4 procenta a eurozóny o 1,5 procenta. Eurostat, který dnes zveřejnil konečnou zprávu o vývoji HDP, přitom ještě v březnu předpovídal, že hospodářství se v obou zónách meziročně propadlo shodně o 1,3 procenta.

Eurostat revidoval i vývoj ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy HDP EU i eurozóny klesl shodně o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Původně statistici odhadovali propad o 0,2 procenta.

Hospodářský útlum zasáhl všechny členské státy EU bez výjimky. Růst, i když pomalejší, zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 jen čtyři země - Slovensko, Kypr, Řecko a Polsko. Nejrychleji přitom rostla slovenská ekonomika (o 2,1 procenta), česká se proti tomu mezičtvrtletně propadla o 0,9 procenta. Do slabých výkonů irské ekonomiky, které se daří v EU nejhůře, ale mají Češi ještě daleko. Irsko totiž zaznamenalo v posledním čtvrtletí mezičtvrtletní propad HDP o 7,1 procenta.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.