15. února 2011 21:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Loňský rok byl pro vinaře jedním z nejhorších v historii, cena vína poroste

Vinaři na jižní Moravě začínají s přípravou slámových vín   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinaři na jižní Moravě začínají s přípravou slámových vín | foto: ČTK

BRNO Loňský rok byl pro české a moravské vinaře jedním z nejhorších v historii. Na zhruba 16.000 hektarech plodících vinic sklidili 45.923 tun hroznů. Je to o 22.800 tun méně než v roce 2009.

Oproti rokům 2007 a 2008 ale byla loňská sklizeň méně než poloviční. Vyplývá to z aktuálních statistik Českého statistického úřadu.

Slabý byl loni i hektarový výnos. Vinaři sklidili průměrně 2,87 tuny hroznů z hektaru. O rok dříve to bylo 4,27 tuny, v letech 2007 a 2008 kolem šesti tun z hektaru.

Spotřeba roste

Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 19 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou. V zemích EU je průměr 27 litrů. Rozloha vinic v ČR aktuálně činí 17.000 hektarů. Na jižní Moravě leží 93 procent všech vinic v zemi.

"Minulý rok byl nejslabší od revoluce. Podobný byl rok 1997. Horší byly pouze roky 1985 a 1986," řekl ČTK předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo. Podle něj se negativně na sklizni projevilo více faktorů. I když zima vinice příliš nenarušila, musely keře čelit řadě dalších vlivů od silného tlaku houbových chorob, přes vývoj počasí, kdy se střídala období sucha a četných srážek.

"K tomu se místy přidalo krupobití. Zásadní byly ale zejména výkyvy srážek a houbové choroby v důsledku vyšší vlhkosti. V některých obdobích se nedalo do vinohradů vyjet s postřikem," uvedl Sedlo.

Podle něj pěstitelé vinné révy prodělali. Zvýšila se sice výkupní cena hroznů, ale ne tak jak se snížil výnos. Podobná situace podle Sedla zavládla i v dalších zemích střední Evropy, jako je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.

Výsledkem je rostoucí cena vína, která se zvedla o zhruba deset procent. Vinaři si tak kompenzují své ztráty. "Je to podobné jako u ceny hroznů. Cena se nezvýšila tolik, kolik by bylo potřeba," uvedl Sedlo.

Doveze se až 80 procent vína
Podle odhadu Svazu vinařů ČR loni čeští a moravští vinaři vyrobili kolem 380.000 litrů vína. Také toto číslo je silně pod průměrem minulých let. Novým trendem proto bude růst dovozů, které obvykle tvořily kolem 60 procent české spotřeby. "Nyní to bude až k 80 procentům," dodal Sedlo.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?