Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Loterijní byznys zrodí národního šampiona. Ostrouhá Sazka?

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vstup skupiny Penta do Sazky vyvolal vlnu spekulací na sázkařském trhu. Dlouhodobým cílem nově vzniklého strategického partnerství je prý totiž vytvoření národního "šampiona" v oblasti herního průmyslu.

Je evidentní, že Penta chce spolknout loterijní byznys Sazky. Vlastní totiž sázkovou kancelář Fortuna, pro kterou Sazka představuje vážného konkurenta.

O tom, jak k tomu konkrétně dojde, však zatím obě strany mlčí. "Obě značky budou fungovat odděleně," uvedl pouze mluvčí Sazky Jan Tuna.

Fortuna je v Česku významným hráčem v kurzovém sázení a má pobočky v okolních zemích, Maďarsku, Polsku, Slovensku. Sazka je zase jediná, kdo provozuje číselné loterie.

Spojením Sazky a Fortuny by vznikla unikátní kombinace

"Spojením Sazky a Fortuny by Penta ovládla celé portfolium sázkařského byznysu. Když propojíte sportovní sázení s číselnými loteriemi, bude na trhu silný hráč s unikátní kombinací," řekl LN výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Hermann.

                           Pro zvětšení klikněte na grafiku

Hráči na loterijním trhu

Podle něj je reálné, že v kurzovém sázení byznys Sazky zanikne, respektive se přidruží k Fortuně. Fortuna naopak získá síť loterijních terminálů. "Kdokoli se v minulosti pokoušel zavést číselné loterie, vždycky na tom ztroskotal. Ale pokud by Fortuna převzala fungující síť, měla by snazší pozici," dodává Hermann.

Fortuna, dvojka na trhu kurzových sázek, usiluje o vlastní číselné loterie již delší dobu. Spolu s nadnárodní firmou Intralot plánuje vybudovat síť sázkových terminálů a v prvním pololetí 2011 chce svou číselnou loterii spustit. Spojení se Sazkou na tom prý nic nemění. "Nadále pokračujeme v procesu vývoje vlastní loterie," tvrdí mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Penta vypálila Synotu rybník

Spojení Sazky a Fortuny se ani trochu nelíbí dalšímu silnému hráči na sázkařském trhu – společnosti Synot. Ta totiž sama nabízela Sazce investorský vstup a brousila si zuby na její loterie. Nabídka Synotu však vypršela, a Penta tak této sázkové kanceláři vypálila rybník.

"K vytvoření nové nabídky jsme nebyli osloveni. Od začátku jsme preferovali transparentní vstup do Sazky, který by odsouhlasili všichni její akcionáři," sdělil LN zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta. Stávající model řešení situace loterijní společnosti by prý pro něj nebyl přijatelný.

Synot nicméně nechce zůstat pozadu a chce se vrhnout na číselné loterie také. Jak dále řekl Valenta, spojení Sazky s Pentou je pro něj signálem k jejich co nejrychlejšímu spuštění.

Synot je na číselnou loterii připravený, chybí mu jen licence

"Máme k němu velmi dobré předpoklady – velkou distribuční síť, značku i potřebný kapitál. Jinak ale zmíněné spojení jako přímou konkurenci nevnímám. Například v oblasti interaktivních videoterminálů a jiných podobných her Sazka ani Fortuna nemají takové zkušenosti jako my," chlubí se Valenta.

Háček je ale v tom, že společnost Synot Tip nemá na provozování číselných loterií licenci. Dosud ani nepodala žádost.

V oblasti kurzových sázek má Sazka s Fortunou silného konkurenta, společnost Tip Sport.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...