4. prosince 2009 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lovci topmanažerů Korn/Ferry opouštějí svou českou kancelář

Korn/Ferry logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korn/Ferry logo | foto: Reprofoto

PRAHA Americká firma Korn/Ferry specializující se na vyhledávání zaměstnanců na vrcholové pozice ruší svoji kancelář v České republice. Oficiálním důvodem je změna strategie a vytvoření centrální kanceláře ve švýcarském Curychu.

Ta bude obsluhovat klienty z oboru spotřebního zboží. Do této kanceláře se také stěhují lidé z české pobočky v čele s šéfkou Alicí Punch.

Globální lovci

Společnost Korn/Ferry
International s hlavním sídlem
v Los Angeles a pobočkami v USA, Asii, Pacifiku, Evropě i na
Středním východě a v Africe je
přední světová firma zabývající se vyhledáváním manažerů na
vrcholové pozice
, která letos
oslavila 40 let od svého založení.

Korn/Ferry se už jednou z České
republiky stáhla. Bylo to v roce
2001 a po jejím odchodu
následoval vznik společnosti
Bubenik partners, kterou
zakládal bývalý šéf české pobočky Jan Bubeník.

Od roku 2006 znovuotevřenou
českou pobočku vedla Alice Punch.

"V souvislosti s postupným ústupem recese a v očekávání s tím souvisejících změn v oblasti EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) jsme se rozhodli vytvořit nový model řízení. V současné době spojujeme naše nejlepší konzultanty dohromady, abychom se ujistili, že naši klienti získají z jednoho specializovaného místa sloužícího celému regionu detailnější přístup k různorodým službám, které poskytujeme. Vzhledem k tomu, že velká část firem působících na trhu se spotřebním zbožím má své hlavní sídlo ve Švýcarsku, Curych je ideálním místem působení," říká Bernard Zen-Ruffinen, prezident Korn/Ferry pro oblast EMEA.

Švýcarsko je vhodnou destinací ze dvou důvodů. Mají zde sídla giganti jako Procter&Gamble nebo Philip Morris. Druhým důvodem je také daňově přijatelnější prostředí. To má pomoci společnosti pružněji reagovat na nekompromisní tlak na snižování cen za poskytované služby.

Už dříve v rozhovoru pro Lidové noviny naznačil stahování se velkých firem i partner pražské pobočky Korn/Ferry Tomáš Kubálek. "Funguje to tak, že se stahují z některých zemí a hledají nové způsoby obsluhování lokálních trhů," řekl Kubálek.

Samotný Tomáš Kubálek bude pro Korn/Ferry pracovat do konce roku. Poté se chce vrátit do společnosti BPO Europe, odkud přišel.

Korn/Ferry bude český trh obsluhovat ze svých kanceláří v nedalekých zemích. Podle Romana Paříka, který společnost mediálně zastupuje, to na situaci nic nemění.

"Není problém do České republiky kvůli pohovorům zaletět, vše se dá zvládnout na místě během dvou dnů," říká Pařík. Jiný názor mají ostatní hráči, kteří zůstávají.

Lucie Teisler z Anderson Willinger k tomu říká, že klienti jsou zvyklí na jednotnou tvář, kterou se Korn/Ferry nepodaří zachovat, pokud chce klienta obsluhovat z více kanceláří.