19. srpna 2012 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lufthansa a Fraport žalují odbory, kvůli stávkám

Lufthansa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lufthansa | foto: wikipedia.org

FRANKFURT NAD MOHANEM Německé společnosti Lufthansa a Fraport podaly žalobu na odborový svaz GdF kvůli únorovým stávkám pozemního personálu na frankfurtském letišti. Firmy však neupřesnily, jak vysoké odškodné od odborářů požadují.

Protesty zaměstnanců podle agentury Reuters vedly ke zrušení zhruba 1800 letů. Připravily tak leteckou společnost Lufthansa o desítky milionů eur na tržbách a přinutily letištního operátora Fraport snížit odhad růstu počtu cestujících.

K TÉMATU:


Časopis Spiegel uvedl, že stížnosti podaly u soudu rovněž aerolinky Air Berlin a Condor a úřad řízení letového provozu DFS. Celková částka požadovaná po odborářích podle listu činí deset milionů eur (zhruba čtvrt miliardy Kč).

Protesty zaměstnanců začaly v polovině února poté, co zkrachovala jednání o mzdách a pracovních podmínkách. Stávky omezily rovněž letecké spojení s Prahou. Koncem února nařídil soud jejich okamžité ukončení a označil je za nezákonné.

Frankfurt je třetím nejrušnějším letištěm v Evropě. Denně odbaví zhruba 1300 letů. Loni jím prošlo rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010.

Lidovky.cz, ČTK

Statutární město Frýdek-Místek
Vedoucí odboru správy obecního majetku

Statutární město Frýdek-Místek
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 480 - 32 290 Kč