Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lufthansa nemá slitování, do práce chce odboráře nahnat soudní cestou

Piloti společnosti Lufthansa stávkují | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piloti společnosti Lufthansa stávkují | foto: ČTK

FRANKFURT NAD MOHANEM/PRAHA Německá letecká společnost Lufthansa dnes požádala soud, aby pilotům zakázal pokračovat ve stávce. Dopravce kvůli stávce zrušil zhruba 800 spojů z přibližně 1800 letů, které denně provozuje. Pro dnešek se to týkalo i pěti odletů z Prahy do Německa.

Kolik stojí stávka

Lufthansa očekává, že v případě čtyřdenní stávky utrpí ztrátu kolem 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy Kč). To je asi 25 milionů eur na den, což je stejně jako během poslední stávky v roce 2001. Lufthansa se podle mluvčí rozhodla obrátit na soud, aby zabránila dalším škodám, které má stávka na pasažéry, obchodní partnery i akcionáře.

Do čtyřdenní stávky, která Lufthansu denně připravuje odhadem o 25 milionů eur (asi 644 milionů Kč), vstoupily v noci na dnešek více než čtyři tisíce pilotů. Ti stávkují především za mzdové požadavky a záruku zaměstnání.

Mluvčí Lufthansy Claudia Langeová dnes oznámila, že podnik by chtěl mít do úterý jasno v tom, jak a zda bude protest pilotů pokračovat.

Piloti zablokovali dopravdu nad Evropou

Kvůli stávce se nyní s problémy po celém světě potýká odhadem na 10.000 cestujících, kteří měli s Lufthansou letět. Z České republiky jde podle mluvčí pražského letiště Michaely Lagronové zejména o spoje do Frankfurtu nad Mohanem - z pěti zrušených odletů připadají čtyři na Frankfurt. Němci rovněž zrušili let do Mnichova ve 12:55. Další lety do bavorské metropole a všechny spoje do Düsseldorfu létají bez omezení. Běžně má Lufthansa v pondělním letovém řádu 11 letů do Německa.

Na linkách z Prahy se dají podle Lagronové ale očekávat další zrušené lety, v drtivé většině do významného přestupního uzlu ve Frankfurtu nad Mohanem. Dnes je zatím jisté, že z Prahy neodletí ani úterní ranní spoj.

Ze stávky profitují České aerolinie

Protest německých pilotů nahrává konkurenci, výrazně se projevil také v knihovacím systému Českých aerolinií. Počet rezervací na lety ČSA do Německa pro tento týden vzrostl zhruba o polovinu, řádově českému dopravci přibyly stovky cestujících. Na dotčené linky proto ČSA mimořádně nasazují větší stroje než obvykle.

Podle mluvčí ČSA Hana Hejskové letenky Lufthansy lze využít na lety ČSA. Změnu knihování bezplatně provedou pracovníci kontaktních center Lufthansy. Obě společnosti se na tom dohodly.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...