Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lufthansa opět nelétá. Kvůli stávce ruší i deset letů do Prahy

Personál Lufthansy znovu stávkuje za vyšší platy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Personál Lufthansy znovu stávkuje za vyšší platy. | foto: Reuters

PRAHA Palubní personál největší evropské letecké společnosti vstoupil po celém Německu do 24hodinové stávky. Aerolinie zatím zrušily přes 1000 letů po celém světě. Je mezi nimi i deset spojů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem.

Jeden z největších protestů v dějinách společnosti se podle odhadů dotkne asi 100 tisíc pasažérů. Odborový svaz UFO ráno ohlásil sblížení postojů ve mzdovém sporu s vedením firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to smutný den, když jsme museli škrtnout přes 1000 letů," řekl podle agentury DPA mluvčí Lufthansy Klaus Walther. Z více než 100.000 postižených cestujících se podle něj až 60.000 podařilo aeroliniím kontaktovat předem a nabídnout jim náhradní spojení. Běžně Lufthansa v pátek přepraví okolo 170.000 lidí.

Páteční stávka začala o půlnoci. Zasáhla letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Berlíně, Hamburku, Stuttgartu a dalších z celkem 15 letišť, z nichž Lufthansa v Německu létá. Na všech ale zatím podle německých televizí panuje klid, neboť hlavní provoz začne později ráno. Kromě vnitrostátních a kontinentálních linek se protest dotkne dálkových letů do východní Asie a Spojených států.

Odpadlo deset letů do Prahy

Z celkových 26 spojů Lufthansy s Prahou plánovaných na dnešek zatím vypadlo pět příletů z Frankfurtu a pět odletů opačným směrem. Jde o přílety v 09:05, 11:25, 17:00, 18:30 a 23:10 SELČ a odlety v 06:00, 09:50, 12:10, 18:10 a 19:10 SELČ. Kromě Frankfurtu létá Lufthansa z Prahy do Mnichova a Düsseldorfu, tyto linky zatím dotčeny nejsou.

Lufthansa dosud vyřadila přes 1000 letů z celkových zhruba 1800 plánovaných na dnešek. Očekává se, že nakonec by mohlo odpadnout okolo 1200 spojů. "Počítáme s tím, že k dalším rušením ještě může dojít," připustil ráno mluvčí aerolinií.

Odbory plošnou stávku vyhlásily po dvou vlnách časově a místně omezených protestů, kterými chtěly Lufthansu po zkrachování více než ročních jednání přimět k přistoupení na mzdové a pracovní požadavky palubního personálu.

UFO žádá pro více než 18 tisíc letušek a stevardů zvýšení platů o pět procent. Aerolinie nabízejí maximálně 3,5 procenta. Odborářům se také nelíbí přesun zaměstnanců do partnerských leteckých společností za nižší plat, který je součástí úsporného programu Lufthansy, a využívání smluv na dobu určitou.

Aerolinie podcenily odhodlání personálu a odborů

Šéf UFO Nicoley Baublies ráno ohlásil, že mezi odbory a zaměstnavatelem se večer uskutečnil první přímý kontakt od zahájení nátlakových akcí a došlo ke sblížení postojů. "V příštích dvou dnech by mělo dojít na rozhovory. Lufthansa teď musí nejprve přijít k rozumu. My bez ohledu na to, co se v příštím jednom nebo dvou dnech stane, neplánujeme a nevyhlásíme další stávky," uvedl Baublies. Naznačil současně připravenost odborů ke kompromisnímu řešení pracovního sporu.

Šéf Lufthansy Christoph Franz potvrdil, že aerolinie jsou připraveny k jednání a přiznal, že podcenily odhodlání palubního personálu bojovat za své požadavky.

Při první stávce minulý pátek na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zastavilo osmihodinové přerušení práce letušek a stevardů na 190 letů Lufthansy a neodletělo 26 tisíc cestujících. V úterý členové UFO stávkovali osm hodin v Berlíně a ve Frankfurtu a 11 hodin v Mnichově. Kvůli tomu se neuskutečnilo 350 letů, což postihlo přes 43 tisíc pasažérů. Obě vlny stávek způsobily firmě škody v řádech milionů eur.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...