Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lufthansa se zaměstnanci projedná, kde seškrtat 22 000 pracovních míst. Jasno má být do 22. června

Check-in přepážky společnosti Lufthansa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Check-in přepážky společnosti Lufthansa. | foto: Silas Stein/dpa

BERLÍN Německá letecká společnost Lufthansa v pondělí uvedla, že chce se zástupci zaměstnanců do 22. června vyjednat, kde seškrtá avizovaných 22 000 pracovních míst. Tři dny po tomto termínu mají na mimořádné valné hromadě hlasovat akcionáři o záchranném balíku za devět miliard eur (240 miliard Kč), který aerolinkám kvůli dopadům pandemie poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.

Mluvčí letecké společnosti minulý týden ve středu na schůzce s odbory přiznala, že firmě vzhledem k situaci přebývá kolem 26 000 pracovníků na různé úvazky, což v přepočtu odpovídá 22 000 pracovním místům na plný úvazek. To představuje asi 16 procent její pracovní síly.

V leteckém provozu Lufthansa zruší 5 000 míst. O práci přijde mimo jiné 600 pilotů, 2600 palubních průvodčích a 1 500 členů pozemního personálu, uvedla v dnešním prohlášení největší evropská letecká společnost.

Dalších 1 400 pracovních míst největší evropské aerolinky zruší ve své centrále a v administrativě dalších společností skupiny. V divizi Lufthansa Technik, která zajišťuje údržbářské a opravárenské služby, přebývá na celém světě kolem 4 500 míst, z toho 2 500 v Německu. V cateringové divize LSG přebývá 8 300 pracovních míst na plný úvazek, z toho 1 500 v Německu.

Restrukturalizace, jíž byl záchranný balík podmíněn, se dotkne téměř všech společností skupiny. Nízkorozpočtová letecké společnost Germanwings například neobnoví provoz. Eurowings sníží počet administrativních zaměstnanců o 30 procent, tedy o 300 pracovních míst. Letecká společnost Austrian Airlines má kvůli zmenšení flotily nadbytek 1100 míst, Brussels Airlines seškrtá 1000 pracovních úvazků a divize Lufthansa Cargo sníží stav o 500 míst.

„Chceme si na palubě nechat tolik kolegů, kolik jen bude možné, a vyhnout se propouštění,“ uvedla Lufthansa v prohlášení. Přemíru zaměstnanců lze částečně řešit zkrácenou pracovní dobou, kolektivním smlouvami o snížení týdenní pracovní doby anebo jinými opatřeními na snížení nákladů, dodala.

Lufthansa, na kterou podobně jako na celé odvětví letecké přepravy doléhají dopady koronavirové krize, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší asi 10 000 pracovních míst.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!