8. září 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lufthansa znovu létá, odbory přes dohodu hrozí další stávkou

Letadla společnosti Lufthansa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla společnosti Lufthansa. | foto: Reuters

PRAHA Provoz největší evropské letecké společnosti Lufthansa se po páteční 24hodinové stávce palubního personálu v Německu vrátil téměř k normálu. Podle webu aerolinií bylo zrušeno jen 15 převážně dálkových letů. Spojů s Prahou se žádný výpadek dotknou nemá.

Vedení Lufthansy se v pátek večer dohodlo s odborovým svazem UFO na smírčím jednání, během něhož se neuskuteční další protesty letušek a stevardů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by ale zkrachovalo, varoval šéf UFO Nicoley Baublies před "velmi dlouhou" sérií stávek. "Pokud Lufthansa nezmění svůj postoj, budeme stávkovat celé čtyři dny nebo 14 dní nebo i tři týdny," řekl Baublies týdeníku Focus. Odbory na to podle něj mají dostatek prostředků. "Dvacet let jsme na to šetřili členské příspěvky," upozornil zaměstnavatele.

Vedení firmy prý odbory předložily vlastní návrh úsporných opatření. "Navrhli jsme Lufthanse, jak může ročně ušetřit na osobních nákladech osm procent, což je 72 milionů eur," přiblížil Baublies.

Páteční stávka palubního personálu byla zatím největší v dějinách společnosti. Zrušeno kvůli ní muselo být okolo 1000 letů, což se dotklo více než 100.000 pasažérů. Odpadlo i deset letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem. Žádný větší chaos na letištích ale nezpůsobila, protože o ní většina cestujících věděla dopředu a mohla se na ni připravit.

Plošnou stávku vyhlásily odbory po dvou vlnách časově a místně omezených protestů, kterými chtěly Lufthansu po zkrachování více než ročních jednání přimět k přistoupení na jejich mzdové a pracovní požadavky. UFO žádá pro více než 18.000 letušek a stevardů zvýšení platů o pět procent. Aerolinie nabízejí maximálně 3,5 procenta.

Odborářům se také nelíbí najímání externího palubního personálu na lety z Berlína nebo záměr vytvořit koncernovou nízkonákladovou aerolinku, kam by se za nižší mzdu přesunula část stevardů, což je součást úsporného programu Lufthansy. Ta už v pátek slíbila, že od příštího roku skončí s najímáním externích sil.

Škody, které aeroliniím způsobil páteční masivní protest, půjdou pravděpodobně do milionů eur. Jen dopady prvních dvou vln stávek v předchozím týdny se odhadují na více než deset milionů eur (přes 245 milionů Kč).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz