3. května 2012 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lukoil v Česku je ve ztrátě. Prodělal přes 40 milionů

Lukoil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukoil | foto: Reprofoto

PRAHA Česká pobočka ruské společnosti Lukoil, která v tuzemsku provozuje čerpací stanice, loni prohloubila ztrátu z 22,4 milionu na 40,8 milionu korun. Tržby Lukoilu se zvýšily o 17 procent na 6,1 miliardy korun. Mladé frontě Dnes to řekl generální ředitel Lukoilu pro střední Evropu a Benelux Bulat Subajev.

Lukoil Czech Republic na svých čerpacích stanicích, kterých má 43, loni prodal téměř 197 milionů litrů pohonných hmot. To je o 7,4 procenta více než předloni.

ČTĚTE TAKÉ:

Důvodem dlouhodobých ztrát jsou nízké marže v oboru, které navíc ukrajuje cenová politika Lukoilu, jež se profiluje jako levnější alternativa mezi značkovými pumpami, uvedla MfD.

Do České republiky Lukoil vstoupil v roce 2007, kdy koupil síť stanic Conoco-Philips, jež v Česku podnikala pod značkou Jet. Subajev uvedl, že by rád síť rozšířil, konkrétní plány však nemá. O koupi podílu v Česk rafinérské prý Lukoil také nejedná, dodala MfD.

Lukoil

Společnost Lukoil byla založena v roce 1991 a je druhou největší soukromou ropnou společností na světě podle prokázaných zásob uhlovodíků. Její hlavní aktivity spočívají v průzkumu a těžbě ropy a plynu, ve výrobě, prodeji a marketingu petrochemických produktů.

Hlavní rafinerie Lukoilu se nacházejí na území Ruska, další má v jiných zemích světa. Koncern loni díky vysokým cenám ropy zvýšil čistý zisk o 15 procent na 10,4 miliardy dolarů (194 miliard korun).

Lidovky.cz, ČTK