Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
1. července 2017 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Luxusní módní dům nařčen z plagiátorství. Jen jsem se inspiroval, říká Gucci

Z tygra je panter. Designér Milan Chagoury (jeho návrh vlevo) nařkl značku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z tygra je panter. Designér Milan Chagoury (jeho návrh vlevo) nařkl značku... | foto: Archiv LN

FLORENCIE Gucci je jednou z předních italských značek, které razantně bojují nejen proti výrobcům padělků, ale i proti lidem, kteří si je kupují; těm nyní za pořízení falzifikátu hrozí na Apeninském poloostrově pokuta i několik let vězení. Jenže právě samotný dům Gucci se nyní ocitnul pod palbou obvinění z plagiátorství.

Shoda náhod, nebo krádež, ptá se dvojice designérů, která se hlásí k návrhům, jež Gucci použil ve své poslední kolekci Cruise 2018 jako potisky pro trička a tašky.

Nová řada oblečení byla představena již koncem května v historickém paláci Pitti ve Florencii. Na mole se objevila taška s potiskem pantera a v bílém tričku s obrázkem propletených hadů se prošlo nejen několik modelů, ale i samotný kreativní ředitel značky Alessandro Michele.

„Alespoň víte, že děláte věci dobře, když už vás kopíruje i Gucci,“ napsal novozélandský tvůrce Stuart Smythe na Instagramu spolu s uvedením svého původnho návrhu propleteného hada dštícího blesky.

Had je i jedním z hlavních motivů návhráře Michela, který do vedení ateliérů Gucci nastoupil před dvěma lety. Podle Smythe značka pozměnila logo, které on navrhl již v roce 2014 pro svou vlastní módní značku. „Okopírovali nejen kombinaci prvků tvořící logo, ale i tvar samotného hada,“ tvrdí.

„Alespoň víte, že děláte věci dobře, když už vás kopíruje i Gucci,“ napsal...

O autorství motivu použitého Gucci se hlásí i Milan Chagoury z Austrálie. Podle serveru WWD módní dům použil jeho logo s tygrem, jež navrhl před dvěma lety a má na něj i autorská práva.

Gucci pro web WWD oznámil, že se značka pouze nechala inspirovat pouliční módou. Dotčeným umělcům přesto Italové následně nabídli spolupráci. Ti to však odmítli. „Po všem, co se stalo, nemám zájem,“ uvedl Chagoury.

Nejedná se však o první případ, v němž byl dům Gucci nařčen z plagiátorství. Již před několika týdny se ukázalo, že pro stejnou kolekci značka použila návrh hnědé bundy s balonovými rukávy, jež byla dílem slavného harlemského krejčího Daniela Daye.

Ten vystupoval pod jménem Dapper Dan a model, který se zalíbil i luxusní módní značce, ušil pro slavnou americkou atletku Diane Dixon. Mluvčí domu Gucci později prohlásil, že jejich bunda nebyla plagiátem, ale poctou Dayeovi. Navíc se umělce snažili kontaktovat, ale bez úspěchu.

Značka Gucci patří do portfolia skupiny Kering. Ten v dubnu oznámil, že se luxusnímu domu zvýšily příjmy nejvíce za posledních 20 let. Prodeje značce zvedla především spolupráce s kreativním ředitelem Alessandrem Michelem, který pro ni tvoří petrobarevné kolekce na hranici kýče.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...