25. září 2019 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Luxusní vila, vlastní šofér a bonus čtvrt miliardy korun. Šéf zkrachovalé Thomas Cook na sobě nešetřil

Peter Fankhauser, šéf zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Fankhauser, šéf zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. | foto: World Travel & Tourism Council/Wikimedia

LONDÝN Na šéfa zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook, Švýcara Petera Fankhausera, prší kritika kvůli jeho přemrštěnému platu a bonusům. Podle Daily Mail si 59letý Fankhauser, který vedení firmy převzal v roce 2014, nechal vedle ročního platu 725 tisíc liber (21,3 milionu korun) a firemních benefitů ve výši 82 tisíc liber platit ještě penzijní příspěvek 217 tisíc liber.

A krátce před krachem inkasoval pětiletý bonus ve výši 8,9 milionu liber, tedy před 259 milionů korun. Celkově si firemní špičky za Fankhauserova panování daly do kapsy bonusy ve výši 20 milionů liber (zhruba 586 milionů korun).

Balíky peněz, které na pozadí klesajících obchodů nejstarší cestovní kanceláře bral její nejvyšší šéf, zvedly ze židle samotného britského premiéra. Respektovaný švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) napsal, že Boris Johnson na okraj své návštěvy v New Yorku nadnesl otázku, zda je správné, aby si člen vedení firmy, s jejímiž obchody to jde z kopce, vyplácel tak velké sumy.

Letadlo aerolinek Condor.
Cestující společnosti Thomas Cook čekají na letišti na Mallorce.

Ministryně hospodářství Andrea Leadsomová požádala dozorující úřad, který má na starosti likvidaci cestovní kanceláře, aby věnoval mimořádnou pozornost nejen chování manažerů před bankrotem a během bankrotu, ale také tomu, zda manažeři nějakým způsobem nepoškodili věřitele či penzijní fondy.

Okázalý luxus

Britská veřejnost si bere na paškál také Fankhauserův nákladný život. Vystudovaný politolog a bývalý moderní gymnasta, jehož prvním zaměstnáním byla výuka aerobiku, bydlí v luxusní vile se šesti ložnicemi v hrabství Surrey (jihovýchodní Anglie) v hodnotě dvou milionů liber (téměř 59 milionů korun). Pronajímá si ji za šest tisíc liber (asi 176 tisíc korun) měsíčně. K tomu jej každý den do kanceláře odvážel osobní šofér.

Profesorovy chyby

Fankhauserovi, který je ve společnosti Thomas Cook od roku 2001, kdy se stal zaměstnancem její německé větve, jsou navíc vyčítány manažerské chyby. Cestovní kancelář bojovala s řadou vnějších problémů, mimo jiné s letními horky, kvůli nimž zůstávala řada potenciálních klientů raději doma.

Dalším nepřítelem dovolených byla také slabá britská měna. Nicméně podle kritiků Fankhauser dostatečně nereagoval  jakna pokles internetových prodejů, tak na nástup levných aerolinek. Za jeho éry, píše NZZ, vyrazilo každoročně na prázdniny, letělo firemními letadly nebo přenocovalo ve firemních hotelích celkem 19 milionů lidí. Nicméně na konci jeho pětileté kariéry na tom byla cestovní kancelář hůře než za jeho předchůdců.

Fankhauser se v loňském srpnu stal čestným profesorem podnikového hospodářství na univerzitě v St. Gallenu. Paradoxní je, že se nyní tolik kritizovaný manažer ve své inaugurační přednášce letos v květnu věnoval inovativním konceptům a službám, kterými Thomas Cook zvýšil svou atraktivitu pro zákazníky.

Na začátku týdne se Fankhauser před televizními kamerami omluvil 21 tisícům zaměstnanců krachující firmy, dále pak zákazníkům, kteří se zasekli daleko od domova či na ně čekalo zrušení prázdninové cesty.

A také hoteliérům, kterým nyní chybí peníze.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...