11. července 2019 18:53, aktualizováno  19:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lužická nemocnice v Rumburku zkrachuje. Zadlužené zdravotnické zařízení nemá ani na výplaty

Demonstrace v Ústí na Labem za zachování nemocnice v Rumburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Ústí na Labem za zachování nemocnice v Rumburku. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Rumburk Lužická nemocnice v Rumburku na Děčínsku skončí v insolvenci. Ve čtvrtek o tom rozhodlo představenstvo. Zadlužené zdravotnické zařízení nemá na výplaty pro zaměstnance. Péče o pacienty zatím funguje, uvedl ředitel nemocnice Petr Dubravec. Nemocnice zajišťuje péči pro 55 000 obyvatel Šluknovského výběžku.

Insolvenční návrh podá vedení nemocnice podle Dubravce zřejmě v pondělí. Poté správu nad zařízením převezme insolvenční správce. Městská nemocnice se dlouhodobě potýká s dluhy. Rumburští zastupitelé v úterý odmítli uhradit ztrátu za loňský rok ve výši 52 milionů korun. Pro nemocnici pracuje 240 stálých zaměstnanců a 80 externistů.

Zaměstnance ve čtvrtek vedení nemocnice informovalo, že dostanou sto procent výplaty za červen, ale za červenec už společnost nemá na úhradu mezd v plné výši. „Pokud nám pojišťovny zastaví platbu kvůli insolvenčnímu návrhu, nebudeme schopni vyplatit vše,“ uvedl Dubravec. „Zaměstnanci mají pracovní smlouvu a k situaci se nyní musí postavit každý podle svého,“ řekl. Výpověď podle něj podalo sedm zaměstnanců.

Demonstrace v Ústí nad Labem proti zrušení rumburské nemocnice.
Protest v Ústí nad Labem na záchranu rumburské nemocnice, které aktuálně hrozí...

V nemocnici pracují například matky samoživitelky, které nemají finanční rezervu. Nabídky mají někteří z jiných zdravotnických zařízení, odejít mohou i do zcela jiného oboru.

Lidé minulý týden protestovali v Ústí nad Labem

Největším věřitelem nemocnice jsou zdravotní pojišťovny. Jako první by měl insolvenční správce uhradit požadavky zaměstnanců. Ztráta za loňský rok je 52 milionů korun, podobná se předpokládá za letošní rok. Celkové dluhy nemocnice podle čtvrteční informace z Ústeckého kraje mohou být 80 až 100 milionů korun. Jaké jsou přesně, by mělo být známo po zveřejnění auditu, který si objednala Krajská zdravotní.

„Provoz zatím běží, na prázdniny jsme ho omezili, sestěhovali jsme všechny provozy do jedné budovy, abychom byli schopni poskytovat péči v rozsahu činností, které máme,“ řekl Dubravec. Situace se může změnit, pokud opustí společnost další zaměstnanci.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!