Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lyžaři kvůli uzavření vleků ve velkém přecházejí na sněžnice. Výrobce nestíhá vyřizovat objednávky

Sněžnice jsou v kurzu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněžnice jsou v kurzu | foto: Shutterstock

ANNENCY Ačkoliv se z nynější pandemie a s ní spojených úmrtí nikdo neraduje, ředitel jednoho z největších světových výrobců sněžnic Philippe Gallay uznává, že krize jeho podnikání pomáhá. V důsledku rozhodnutí Francie a dalších zemí zastavit kvůli nebezpečí nákazy novým koronavirem provoz vleků a lanovek v lyžařských střediscích firmě strmě roste odbyt, uvedla agentura AP.

Bez možnosti dostat se na svahy s pomocí strojů zvolili lyžaři a snowboardisté řešení ze staré školy - prosté sněžnice. Minulý měsíc převzala Gallayova továrna společnosti TSL v Annency ve francouzských Alpách na 100 tisíc objednávek sněžnic - třikrát více, než kolik by před pandemií vyrobila za celý rok.

„Objednávky nás drtí,“ říká Gallay. „Ale je to dobrý stres. Pokud jde o covid-19, musíme uznat, že jsme ti šťastnější,“ dodává. Gallay zahájil v továrně provoz 24 hodin denně a najal i lyžařské instruktory a vlekaře, kteří se kvůli koronaviru ocitli bez práce. Počet zaměstnanců se tak zvýšil z původních 20 na nynějších 80. I tak ale požadavky nestíhá uspokojovat a je ve skluzu se 40 tisíci objednávkami.

V lyžařském středisku Semnoz, které je od Annency vzdáleno půlhodiny jízdy, má půjčovna vybavení pro zimní sporty v těchto dnech rozpůjčované do 9:30 veškeré sněžnice, říká ředitel resortu Gregoire Chavanel. Nazout sněžnice je podle něj „to jediné, co se dá v této sezoně dělat“.

V rámci koronavirové uzávěry jsou ve Francii otevřeny školy a obchody, povoleno je i sportování na profesionální úrovni. Od 18:00 ale platí noční zákaz vycházení, uzavřeny jsou restaurace, divadla, kina, posilovny, kavárny a bary. Lyžařské sjezdovky jsou otevřeny pro ty, kteří jsou ochotni si na ně vyšlápnout po svých.

Obyvatelka blízké vesnice Lucie Godineauová si ve svazích nad střediskem razí se sněžnicemi cestu prachovým sněhem. Normálně by na sobě měla lyže, to ale kvůli zastavení vleků nepřichází v úvahu. „Chybí mi to,“ říká o sjezdování. Smířila se ale s realitou, alespoň na tuto sezonu. „Jsou sněžnice a nic víc,“ krčí rameny.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!