Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Má matka KB problémy? Její akcie padají

Minulý týden hodnota akcií na světových trzích klesla o 2,5 bilionu dolarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minulý týden hodnota akcií na světových trzích klesla o 2,5 bilionu dolarů. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/LONDÝN Kolem francouzského finančního ústavu Société Générale, který vlastní Komerční banku, se množí spekulace ohledně jeho finančního zdraví. Hovoří se také o scénáři, který počítá s nutností banku zestátnit.

Vedení této druhé největší francouzské banky spekulace odmítlo, akcie Société Générale přesto během dne ztrácely až 23 procent, než ztrátu zmírnily na téměř 15 procent.

ČTĚTE VÍCE:

Nejprve trh zasáhly spekulace o připravovaném snížení ratingu Francie, což ale všechny tři hlavní ratingové agentury odmítly a naopak potvrdily, že rating Francie má stabilní výhled. Vzápětí se objevily dohady, že evropské banky budou muset víc přispět na záchranu Řecka, což by ovšem pro některé z nich mohlo mít fatální dopady.

Zřejmě předpoklad vysokých ztrát kvůli nutnosti pomoci Řecku způsobil, že se začalo hovořit o údajných finančních problémech Société Générale.

Spekulace, na které upozornila agentura Reuters, se soustředily na to, že Société Générale by se dostala do potíží s likviditou, takže by ji musela zachraňovat francouzská vláda.

Spekulace, ač je banka všechny popřela, vedly k masivnímu nárůstu objemu obchodů. Ten byl nejvyšší od finanční krize v roce 2008. Spolu s akciemi Société Générale výrazně oslabovaly akcie dalších francouzských bank, včetně Crédit Agricole a BNP Paribas. Jejich ztráty byly mnohem nižší, ale i tak přesáhly deset procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Tržní kapitalizace zmíněných tří největších francouzských bank tak jen v průběhu dneška klesla o téměř deset miliard eur (asi 240 miliard Kč). Od poloviny července, kdy se začala situace na burzách rychle zhoršovat, už akcie Société Générale odepsaly asi 45 procent. Akcie Crédit Agricole za stejnou dobu spadly o 38 procent a BNP Paribas asi o 29 procent.

"Spekulace kolem nejvyššího ratingu Francie mají katastrofické dopady, i když to ratingové agentury popřely. Ti, co spekulují na pokles cen, teď doslova řádí; je to kalamita," poznamenal hlavní manažer a prezident investiční společnosti Diamant Bleu Gestion Christian Jimenez. "Tohle nemá se skutečným stavem věcí nic společného," dodal.

Mluvčí Société Générale všechny spekulace na téma finanční zdraví banky kategoricky odmítla. Propad cen akcií francouzských bank ale podle expertů mohl být výsledkem souhry více faktorů, i když připouštějí, že jedním z nich mohl být i cílený útok spekulantů. Důvodů k útoku měli totiž několik, včetně dohadů na síti Twitter a různých blogů, které se francouzské Société Générale věnovaly.

Své patrně sehrála také omluva, o které se Société Générale zmínila na svém webu. Omlouvat se měl bance britský list Mail on Sunday, a to za svůj článek, v němž tvrdil, že stav banky je "nebezpečný" a že Société Générale je na "pokraji katastrofy". "Připouštíme, že to není pravda a bance Société Générale se bezvýhradně omlouváme za nepříjemnosti, které jí tím vznikly," uvedl britský list.

Otázkou ale je, do jaké míry byl propad cen akcií Société Générale dílem náhody, a do jaké míry to byl připravený útok spekulantů. Manažer investiční společnosti Agilis Gestion Arnaud Scarpaci agentuře Reuters řekl, že od roku 2008, kdy vyšel najevo podvod bývalého makléře Société Générale Jérôma Kerviela, je důvěryhodnost banky stále otřesena. Minulý týden Société Générale zhoršila výhled hospodaření, takže podmínky pro spekulativní útok na její akcie byly ideální.

"Byl to záměrný útok spekulantů. Žádní skuteční prodejci tam nebyli," řekl k propadu akcií Société Générale Scarpaci. "Nešlo to ani přes řádné makléře. Kde je vůbec regulátor? Jak je možné, že obchody s těmito akciemi nezastavil? Obchodování nakrátko už se musí zakázat," dodal. Takzvané obchodování nakrátko, v angličtině short-selling, je obchodní taktika, při které investor vydělává, když akcie klesají.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...