17. října 2012 13:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nebezpečné maso: Maďaři barvili vepřové a prodávali ho jako hovězí

Titulek švédského bulvátního deníku zní „Podvod s masem: Tuny hovězího masa byly obarvené vepřové“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulek švédského bulvátního deníku zní „Podvod s masem: Tuny hovězího masa byly obarvené vepřové“ | foto: aftonbladet.se

BUDAPEŠŤ Maďarský podnik vyvezl do Švédska několik tun obarveného vepřového masa, které vydával za hovězí. I když se na nebezpečný podvod přišlo brzy, nelze vyloučit, že maso se dostalo do obchodů nebo restaurací. Švédské úřady již vydaly varování pro Evropskou unii.

Maso od dodavatelské společnosti Heat AB se Thomasi Narvingovi ze švédského velkoobchodu Svensk Cater od počátku zdálo podezřelé. Když se ho rozhodl vyzkoušet, nevěřil vlastním očím.

„Chtěl jsem si ho připravit, ale ihned jsem si všiml, že je maso podivně mokré. Bylo totiž napuštěno obrovským množstvím barvy,“ řekl Narving švédskému listu Svenska Dagbladet.

ČTĚTE TAKÉ:

Expertíza následně zjistila, že se vůbec nejednalo o hovězí maso, ale levnější vepřové. Záměna obou druhů mas může být přitom velmi nebezpečná. Narozdíl od hovězího totiž vepřové maso často obsahuje parazity, kteří při neúplném propečení představují vážná zdravotní rizika.

Podezřelé maso velkoobchod vůbec nepustil do prodeje, jak se ale později ukázalo, dodavatelská společnost prodala falešné zboží také společnostem CKA Meat a ML Foods.

Maso prodávala společnost Filleto

„Je to šílené, nikdy jsem nic podobného neviděl,“ řekl novinám Per Uppling, ředitel ML Food. I jeho firma nepustila obarvené vepřové do prodeje. Představitelé CKA ale včera zatím nemohli s jistotou říct, zda už část dodávky z Maďarska nestihli prodat zákazníkům.

Ve švédském velkoobchodě objevili přibarvené vepřové maso, které bylo vydáváno za hovězí

Ve švédském velkoobchodě objevili přibarvené vepřové maso, které bylo vydáváno za hovězí

Případem už se zabývá švédská potravinářská inspekce, která před nebezpečným masem varovala evropské úřady. Švédští kriminalisté už také vyšetřují obchody dodavatelské společnosti Heat. Ta včera oznámila, že maso pochází od maďarské firmy Filleto, na kterou už podala Heat žalobu. Letos od nich dodavatel odebral už na 40 tun masa.

Zástupci firmy Filleto se k případu podle maďarské veřejnoprávní televize MTV zatím nechtějí vyjadřovat. Maďarský Úřad pro bezpečnost potravin a krmiva už ale vydal prohlášení, že barvené vepřové maso se do maďarských obchodů zřejmě nedostalo.

mevMartin Nevyhoštěný
Z. Kulhánková Doufám, že to zbaštili dánští muslimové 17:14 17.10.2012
R. Tesařík to je divná příhoda 14:53 17.10.2012
v. procházková no prosím, česká škola 13:53 17.10.2012
J. Tachovský Re: no prosím, placate nesmysly 14:45 17.10.2012

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz