Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďaři kopírují Řecko: Lži o deficitu potápí euro i burzy

Budapešť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budapešť | foto: Shutterstock

PRAHA Ekonomická situace Maďarska je vážná a začíná připomínat vývoj v Řecku. Deficit bude dvojnásobný než se odhadovalo. Informace o stavu maďarské státní kasy způsobily také prudký propad na pražské burze. Také koruna a euro oslabily.

Nová maďarská vláda, která vzešla z dubnových voleb, po svém nástupu zjistila, že veřejné finance jsou v mnohem horším stavu, než se myslelo. Maďarsko má jen malou šanci vyhnout se řeckému scénáři, tvrdí místopředseda vládní strany Fidesz Lajos Kosa.

"V Maďarsku předešlá vláda falšovala data. V Řecku rovněž falšovali data. V Řecku už okamžik pravdy přišel. Maďarsko na něj ještě čeká," řekl premiérův mluvčí Péter Szijjártó.

Mluvčí nového maďarského premiéra Viktora Orbána označil ekonomickou situaci země za vážnou a podpořil názor, že je srovnatelná se situací Řecka. Trhy okamžitě zareagovaly a kurz forintu prudce klesl. Informace o stavu maďarské státní kasy způsobily také prudký propad na pražské burze. Index PX v závěru ztratil 4,03 procenta na 1135,3 bodu.

Čtěte také

Podle Daniela Marvána z Fio banky investory tentokrát vystrašila výše deficitu maďarského státního rozpočtu. Maďarská vláda totiž oznámila, že deficit veřejných financí tento rok bude místo očekávaných 3,8 procenta HDP dvojnásobný.

"Na trzích se tak začalo spekulovat, že by v Maďarsku mohlo dojít k podobné krizi jako v Řecku, a proto začal oslabovat bankovní sektor v Evropě, eurodolar se dostal na nová minima a evropské indexy se dostaly do záporných hodnot," uvedl Robert Flasza z burzovní skupiny Fio.

Maďarský forint

Plán na záchranu do tří dnů
Premiér Viktor Orbán dnes řekl, že nová vláda jeho hnutí Fidesz brzy oznámí akční plán ozdravení ekonomiky a předtím zveřejní "pravdivé" údaje o stavu rozpočtu. Nervózní trhy a investoři však jsou vládními plány a vyjádřeními hluboce zmateni a nejistota je nutí prodávat.

Mate je zejména plán snížení daní, na němž vláda trvá, přestože zároveň říká, že rozpočtový deficit bude letos mnohem vyšší než 3,8 procenta hrubého domácího produktu, jak to Maďarsko dohodlo s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Evropská komise ve čtvrtek vyzvala maďarskou vládu k rychlejšímu snižování rozpočtového deficitu, Budapešť však sdělila, že schodek bude letos zřejmě až dvakrát vyšší proti dohodnuté úrovni v rámci úvěrové dohody s MMF a EU.

Čtěte více

Řecko to není, ale vláda působí paniku
Analytici označují snahy srovnávat v této chvíli Maďarsko s Řeckem za zavádějící. Na finanční trhy působí negativně podle nich hlavně zmatek, který vyvolávají slova veřejných činitelů.

Vyjádření z posledních 24 hodin jsou vysoce znepokojivá; nejenže zvyšují strach trhů z možného bankrotu Maďarska, ale také jasně demonstrují, že maďarská vláda velmi málo rozumí tomu, jak finanční trhy vlastně fungují," uvedla k situaci Danske Bank.  Svým klientům banka nyní ohledně Maďarska doporučila maximální opatrnost, protože hrozí, že celá situace by se mohla dál vyostřit.

"V této fázi nevíme, jak vážná situace je. Nejhorší nyní je to, jak vláda komunikuje, a to může působit další paniku," uvedla Nordea Bank.

Záchranný program

Maďarsko zasáhla v roce 2008 kvůli propadu forintu finanční krize, která ohrožovala bankovní systém zatížený rozsáhlými spotřebitelskými a hypotečními půjčkami v cizích měnách. Maďarsko bylo nuceno požádat MMF a EU o záchranný úvěrový program v rozsahu 25 miliard eur (zhruba 650 miliard Kč).

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem
Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.