6. ledna 2012 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďaři se zbavují forintů. Směnárnám dochází dolary

Maďarský forint | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský forint | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Maďaři nevěří vlastní měně a vykupují směnárny. Největší zájem je o eura, americké dolary, v menší míře o anglické libry, švýcarské franky i norské koruny. Tržby směnáren tak výrazně rostou a někde jsou už vyprodány americké dolary.

Klesající hodnota forintu v posledních dnech vede čím dál více Maďarů ke směně svých úspor ve forintech na valuty, píše server maďarského deníku Népszabadság.

ČTĚTE TAKÉ:

Tržby některých směnáren vzrostly až na trojnásobek. Deník se odvolává na výkonného ředitele člena sítě Exclusive Change Lászla Körmendyho.

Podle vyjádření nejmenovaného pokladníka jiné sítě směnáren je ze zákazníků jednoznačně cítit panika. Maďaři považují držení úspor v zahraničních měnách za mnohem bezpečnější. Směňují forinty, i když je kurz slabý. Už před Vánocemi se objevily informace, že Maďaři ukládají svoje úspory v zahraničních bankách, zejména v rakouských.

Maďarsko se nyní potýká s vážnými ekonomickými problémy, kurz forintu se vůči hlavním světovým měnám v posledních dnech vytrvale propadal a vůči euru se dostal na historické minimum kolem 320 HUF/EUR.

Maďaři minulý týden schválili změnu ústavy a několik významných zákonů, mimo jiné také o centrální bance. Budapešť se kvůli tomu dostala do sporu s Evropskou unií i MMF, jehož delegace jednání v Maďarsku před koncem roku nečekaně ukončila.

apaAnežka Palková

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.