4. srpna 2014 18:16, aktualizováno  19:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarský MOL převezme v Česku 44 benzinek Lukoil

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Maďarská společnost MOL v Česku převezme 44 čerpacích stanic ruské firmy Lukoil. Cílem je posílení přítomnosti na tuzemském trhu a v regionu střední a východní Evropy, oznámila firma. Po dokončení akvizice sítě AGIP od společnosti ENI se počet čerpacích stanic skupiny MOL v Česku zvýší na 318.

MOL v Česku provozuje sítě Pap Oil a Slovnaft. Lukoil již dříve uvedl, že zvažuje prodej některých aktiv ve východní Evropě, aby se mohl soustředit na ruské projekty.

"Tato akvizice (ruská) je důležitý krok při dalším posilování naší přítomnosti na českém trhu a naplňování strategického cíle, kterým je pozice předního hráče v regionu střední a východní Evropy," uvedl viceprezident skupiny MOL pro maloobchod Lars Höglund. Prodej ještě vyžaduje splnění některých administrativních podmínek, mimo jiné schválení fúze příslušnými úřady.

Skupina MOL:

  • Skupina MOL celkem působí ve více než 40 zemích a zaměstnává téměř 29 000 lidí po celém světě.
  • Skupina rovněž provozuje čtyři rafinerie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku

Vedle transakce na českém trhu Lukoil dále informoval, že prodá 75 čerpacích stanic v Maďarsku a 19 na Slovensku maďarské firmě Norm Benzinkút.

Druhá největší ruská ropná společnost tak pokračuje ve výprodeji východoevropských aktivit poté, co již na konci července oznámila prodej 240 čerpacích stanic a šesti skladů pohonných hmot na Ukrajině rakouské firmě AMIC Energy Management.

Skupina MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní síť víc než 1700 čerpacích stanic v 11 zemích napříč střední a jihovýchodní Evropou. Na českém trhu letos v květnu oznámila koupi 125 čerpacích stanic Agip. Vedle toho na tuzemském trhu provozuje 24 čerpacích stanic Slovnaft a 125 stanic Pap Oil. Skupina MOL neupřesnila, pod jakou značku síť čerpadel začlení, či zda ji přejmenuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejrozsáhlejší sítí čerpacích stanic v ČR zůstává Benzina, která ke konci loňského roku měla 338 stanic.

Lidovky.cz, ČTK