Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarské maso je pod kontrolou, obarvené se v Česku nenašlo

Ve švédském velkoobchodě objevili přibarvené vepřové maso, které bylo vydáváno za hovězí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve švédském velkoobchodě objevili přibarvené vepřové maso, které bylo vydáváno za hovězí | foto: svd.se

PRAHA Státní veterinární správa nenašla v zásilkách masa z Maďarska žádné podezřelé či nebezpečné zboží. Veterináři se na importované maso zaměřili kvůli skandálu s prodejem falešné hovězího, které bylo ve skutečnosti jen obarvené vepřové.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce byla o případu informována prostřednictvím systému rychlého varování,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Ani inspekce, která kontroluje maso z hlediska maloobchodu, ani veterinární správa která má na starosti dohled nad dovozy nezpracovaného masa, výskyt přeznačeného vepřového na českém trhu nezjistily.

Podle veterinární správy bylo od počátku října do Česka z Maďarska dovezeno pouze 12 zásilek vepřového masa, ale žádné hovězí. „Cílené kontroly zaměřené na zásilky maďarského masa trvají. Vepřové maso obarvené, aby vypadalo jako hovězí svíčková, do naší republiky nesměřovalo,“ říká mluvčí veterinární správy Josef Duben.

ČTĚTE TAKÉ:

Podvod vyšel najevo zhruba před týdnem ve Švédsku. Dodávky masa si zde nechali prověřit dovozci, kterým se nezdála barva. Maďarský vývozce se podle všeho pokoušel na záměně vydělat. Vepřové je totiž levnější než hovězí.

Hygienici přitom záměnu považují za nebezpečnou, protože zpracování vepřového vyžaduje vyšší teploty než hovězí. Při nedostatečné tepelné úpravě totiž mohou přežít někteří parazité nacházející se ve vepřovém mase, což může vést k vážnému onemocnění.

Maso se dostalo také na Slovensko. Tam se o odhalení postarali rovněž obchodníci s masem. Jeden ze slovenských dodavatelů při testování zjistil, že várka údajného hovězího obsahuje 20 procent červené vody.

Vzorek proto odnesl do laboratoře, která zjistila, že skutečně nejde o hovězí. Látka, kterou bylo maso obarveno, nebyla podle televize Markíza prozatím identifikována.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...