Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
16. července 2019 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsko chce koupit od Petra Kellnera 25 procent v Telenoru

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Maďarský stát jedná s majiteli mobilního operátora Telenor Magyarország, kterou loni v červenci koupila nizozemská finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Levicový deník Népszava v úterý s odvoláním na více nejmenovaných zdrojů uvedl, že stát chce získat zhruba čtvrtinový podíl v Telenoru za zhruba 100 miliard forintů, což je přibližně osm miliard korun.

Stát by si tento podíl pořídil prostřednictvím společnosti Antenna Hungária. Maďarský premiér Viktor Orbán si podle informací deníku přeje, aby akvizice byla dokončena ještě v letošním roce.

„Spekulace z trhu nijak nekomentujeme,“ řekla LN mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.

Finanční skupina PPF loni za akvizici maďarské, bulharské, srbské a černohorské dcery Telenoru zaplatila dohromady 2,8 miliard eur, tedy zhruba 70 miliard korun. Hodnotu maďarského Telenoru americký byznysový časopis Forbes odhadl na přibližně 28 miliard korun.

Společnosti Telenor Magyarország se pod řízením PPF velmi daří. Tržby oproti roku 2017 zvýšily ze 158 miliard forintů (zhruba 12,7 miliard korun) na 170 miliard (13,6 miliard korun). Zisk po zdanění v roce 2018 zvýšil na 32 miliard forintů (2,6 miliardy korun).

V Maďarsku podnikají tři mobilní operátoři. Zhruba polovinu trhu ovládá Magyar Telekom z osmdesáti procent ovládaný německou firmou T-Mobile, Telenor získal zhruba třetinový podíl, zbytek, tedy asi pětina trhu, patří společnosti Vodafone.

Otázka je, k čemu by maďarskému státu bylo 25 procent, tedy akciový balík neumožňující kontrolu firmy. Z hlediska PPF by ale prodej části firmy znamenal zisk finančních zdrojů, které bude potřebovat při aukcích frekvencí, a rozvoj sítě 5G také není levná záležitost.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!