Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsko chce koupit od Petra Kellnera 25 procent v Telenoru

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Maďarský stát jedná s majiteli mobilního operátora Telenor Magyarország, kterou loni v červenci koupila nizozemská finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Levicový deník Népszava v úterý s odvoláním na více nejmenovaných zdrojů uvedl, že stát chce získat zhruba čtvrtinový podíl v Telenoru za zhruba 100 miliard forintů, což je přibližně osm miliard korun.

Stát by si tento podíl pořídil prostřednictvím společnosti Antenna Hungária. Maďarský premiér Viktor Orbán si podle informací deníku přeje, aby akvizice byla dokončena ještě v letošním roce.

„Spekulace z trhu nijak nekomentujeme,“ řekla LN mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.

Finanční skupina PPF loni za akvizici maďarské, bulharské, srbské a černohorské dcery Telenoru zaplatila dohromady 2,8 miliard eur, tedy zhruba 70 miliard korun. Hodnotu maďarského Telenoru americký byznysový časopis Forbes odhadl na přibližně 28 miliard korun.

Společnosti Telenor Magyarország se pod řízením PPF velmi daří. Tržby oproti roku 2017 zvýšily ze 158 miliard forintů (zhruba 12,7 miliard korun) na 170 miliard (13,6 miliard korun). Zisk po zdanění v roce 2018 zvýšil na 32 miliard forintů (2,6 miliardy korun).

V Maďarsku podnikají tři mobilní operátoři. Zhruba polovinu trhu ovládá Magyar Telekom z osmdesáti procent ovládaný německou firmou T-Mobile, Telenor získal zhruba třetinový podíl, zbytek, tedy asi pětina trhu, patří společnosti Vodafone.

Otázka je, k čemu by maďarskému státu bylo 25 procent, tedy akciový balík neumožňující kontrolu firmy. Z hlediska PPF by ale prodej části firmy znamenal zisk finančních zdrojů, které bude potřebovat při aukcích frekvencí, a rozvoj sítě 5G také není levná záležitost.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.