6. prosince 2011 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsko jedná o prodeji Malév s českým Travel Service

Lertoun Travel Service - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lertoun Travel Service - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BUDAPEŠŤ Maďarská vláda jedná o vytvoření nových národních aerolinek s českým leteckým přepravcem Travel Service. Podle agentury DPA o tom informoval maďarský list Világgazdaság.

Zároveň list dodal, že nynější národní leteckou společnost Malév by vláda mohla nechat zbankrotovat, takže by nové aerolinky nezatěžovalo její vysoké zadlužení.

Společnost Travel Service se k informaci nebude vyjadřovat, reagovala mluvčí firmy Vlaďka Dufková. Maďarská vláda již v pondělí uvedla, že o nových aerolinkách se sídlem v Budapešti jedná s evropským investorem, jeho jméno však nesdělila.

Maďarský ministr národního rozvoje Tamás Fellegi nicméně řekl, že nová smlouva by mohla být na světě na jaře příštího roku. Maďarsko se od roku 1990 několikrát snažilo svou leteckou společnost Malév prodat, proces ale nikdy nedokázalo úspěšně dokončit.

Naposledy měla zájem čínská společnost Hainan Airlines. S čínskou společností Maďaři vedli sérii jednání o spolupráci, strany se ale na ničem nedohodly.

V roce 1997 Maďaři koupili zpět podíl 35 procent, který předtím prodali
italské letecké společnosti Alitalia a dalším italským investorům. Evropská unie totiž donutila Alitalii prodat veškeré účasti, které má v zahraničí.

Lidovky.cz, ČTK