Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsko se pro české firmy stalo skrytým daňovým rájem

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Maďarsko se pro české firmy stalo v posledních letech skrytým daňovým rájem. Od roku 2009 do poloviny letošního roku se počet českých firem oficiálně sídlících v Maďarsku zvýšil o 41 procent na 944. Důvodem jsou nízké daně i osvobození od daní z dividend a kapitálových zisků.

Uvedla to Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). V případě slovenských firem byl nárůst o polovinu na téměř 10 000 podnikatelských subjektů.

"Tempo růstu počtu českých a slovenských firem, které jsou kontrolovány vlastníky s oficiálním sídlem v Maďarsku, je v posledních třech letech impozantní," uvedla analytička agentury Petra Štěpánová. Maďarsko se tak prý stává nenápadným evropským daňovým rájem. Maďarská ekonomika není právě v dobré kondici, a tak tamní vláda podle Štěpánové zřejmě hledá různé způsoby, aby podpořila budoucí růst.

Daňová zátěž pět procent pro menší firmy, pro větší 9,5

Ve srovnání s Českem nebo Slovenskem je největší výhodou v daňovém plánování úleva pro společnosti mající příjmy z licenčních poplatků. Daňový systém umožňuje maďarským společnostem zahrnout do daňového základu pouze 50 procent z celkových poplatků utržených za užití licenčních práv. Efektivní daňová zátěž tak činí pět procent pro firmy s celkovým příjmem do 50 milionů korun a 9,5 procenta pro větší společnosti. Této konkurenci Česko a Slovensko s firemní 19procentní daní obtížně odolávají.

PŘEČTĚTE SI:

Maďarsko navíc neuvaluje srážkovou daň na výplatu dividend, úroků či licenčních poplatků do jakékoli země včetně daňových rájů. Díky těmto pobídkám je Maďarsko atraktivní zejména pro podnikatele oceňující geografickou blízkost. Problémem však prý zůstává nestabilita daňových zákonů daná vládními experimenty a mimořádná administrativní náročnost podnikání. "Proto lze předpokládat, že země bude mít nadále v daňovém plánování své místo, ale pozice a výhodnosti Kypru nebo Nizozemska nikdy nedosáhne," míní obchodní ředitel Akont Trust Company Michal Friedberger.

Do Maďarska se stahují nadnárodní firmy

Určitou roli v rostoucím počtu maďarských firem hraje podle něj také skutečnost, že do Maďarska v posledních letech přesunuly své centrály pro střední Evropy mnohé nadnárodní firmy. Ty pak ovládají dceřiné společnosti v okolních zemích.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...