Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsko se pro české firmy stalo skrytým daňovým rájem

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Maďarsko se pro české firmy stalo v posledních letech skrytým daňovým rájem. Od roku 2009 do poloviny letošního roku se počet českých firem oficiálně sídlících v Maďarsku zvýšil o 41 procent na 944. Důvodem jsou nízké daně i osvobození od daní z dividend a kapitálových zisků.

Uvedla to Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). V případě slovenských firem byl nárůst o polovinu na téměř 10 000 podnikatelských subjektů.

"Tempo růstu počtu českých a slovenských firem, které jsou kontrolovány vlastníky s oficiálním sídlem v Maďarsku, je v posledních třech letech impozantní," uvedla analytička agentury Petra Štěpánová. Maďarsko se tak prý stává nenápadným evropským daňovým rájem. Maďarská ekonomika není právě v dobré kondici, a tak tamní vláda podle Štěpánové zřejmě hledá různé způsoby, aby podpořila budoucí růst.

Daňová zátěž pět procent pro menší firmy, pro větší 9,5

Ve srovnání s Českem nebo Slovenskem je největší výhodou v daňovém plánování úleva pro společnosti mající příjmy z licenčních poplatků. Daňový systém umožňuje maďarským společnostem zahrnout do daňového základu pouze 50 procent z celkových poplatků utržených za užití licenčních práv. Efektivní daňová zátěž tak činí pět procent pro firmy s celkovým příjmem do 50 milionů korun a 9,5 procenta pro větší společnosti. Této konkurenci Česko a Slovensko s firemní 19procentní daní obtížně odolávají.

PŘEČTĚTE SI:

Maďarsko navíc neuvaluje srážkovou daň na výplatu dividend, úroků či licenčních poplatků do jakékoli země včetně daňových rájů. Díky těmto pobídkám je Maďarsko atraktivní zejména pro podnikatele oceňující geografickou blízkost. Problémem však prý zůstává nestabilita daňových zákonů daná vládními experimenty a mimořádná administrativní náročnost podnikání. "Proto lze předpokládat, že země bude mít nadále v daňovém plánování své místo, ale pozice a výhodnosti Kypru nebo Nizozemska nikdy nedosáhne," míní obchodní ředitel Akont Trust Company Michal Friedberger.

Do Maďarska se stahují nadnárodní firmy

Určitou roli v rostoucím počtu maďarských firem hraje podle něj také skutečnost, že do Maďarska v posledních letech přesunuly své centrály pro střední Evropy mnohé nadnárodní firmy. Ty pak ovládají dceřiné společnosti v okolních zemích.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...