17. listopadu 2016 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsko sníží firemní daň na devět procent, řekl Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Maďarsko sníží od příštího roku daň z firemních zisků na jednotných devět procent. Řekl to ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán. V současnosti firemní daň činí deset procent pro firmy se ziskem do 500 milionů forintů (43,7 milionu Kč) a 19 procent pro zisky nad 500 milionů HUF.

Vláda se dohodla na snížení daní na středečním zasedání, uvedla tisková agentura MTI. S návrhem přišel ministr hospodářství Mihály Varga. Již minulý týden oznámil, že vláda vypracovala šestiletý program výrazného zvyšování mezd v soukromém sektoru a snižování odvodů z objemu mezd. Orbán oznámil, že vláda chystá snížení daní z příjmu jednotlivců.

Orbán rovněž uvedl, že požádal Vargu, aby udělal vše, co bude možné, pro zvýšení minimální mzdy na úroveň, kterou budou místní podniky ještě schopné snést. V současnosti minimální mzda v Maďarsku činí 111.000 HUF (9700 Kč) měsíčně.

Meziroční tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) Maďarska ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 2,0 procenta z 2,8 procenta v předchozím kvartálu. Za růstem maďarské ekonomiky stály zejména služby a zemědělství. Průmyslový sektor však stagnoval a výroba motorových vozidel klesla.

Cílem maďarské vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 2,5 procenta. Evropská komise nicméně podle své nejnovější prognózy očekává, že maďarská ekonomika letos vykáže růst pouze o 2,1 procenta.

ČTK