24. května 2011 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsko 'vyrvalo' Rusům podíl v MOL. Kvůli bezpečí

Ropná rafinerie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie. | foto: SERGEI GRITS ČTK

BUDAPEŠŤ Maďarsko odkoupilo zpět 21,2 procenta své plynárenské a ropné skupiny MOL od ruské společnosti Surgutněftěgas v rámci národní strategie. "Byl to víc než nákup, byla to tvrdá bitva," uvedl dnes na tiskové konferenci maďarský premiér Viktor Orbán. MOL je aktivní i na trhu v České republice.

"Maďarsko dnes opět převzalo podíl 21,2 procenta MOL od Ruska," řekl premiér. "Z pohledu národní strategie jsme přesunuli jednu z nejvýznamnějších korporací do bezpečných rukou," dodal.

Transakce by podle dnešní tržní ceny akcií mohla být za 500 miliard forintů (45,6 miliardy Kč), podrobnosti ale nejsou známy. S akciemi koncernu MOL se dnes přestalo obchodovat ještě před vládním prohlášením, protože o to podnik požádal.

Čtěte také:

Maďarské ministerstvo národního rozvoje loni na konci roku oznámilo, že vykoupení podílu od ruské společnosti by bylo řešením nejistoty, kterou ruský podíl v MOL vyvolával. Surgutněftěgas podíl převzala od rakouského koncernu OMV v roce 2009 a oznámila, že chce být v MOL strategickým investorem.

MOL to ale považoval za nepřátelský krok. Ministerstvo proto od konce loňska s Ruskem jednalo kvůli podílu v MOL, ale i aeroliniích Malév, napsala agentura Reuters.

MOL podniká na českém trhu s pohonnými hmotami prostřednictvím slovenské dceřiné společnosti Slovnaft. Od roku 2007 rovněž MOL spolupracuje s českou energetickou firmou ČEZ.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!