6. prosince 2010 16:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďarsku se propadl rating. Strategie země je prý nedůvěryhodná

Pohled na dominantu Budapeště - Hrad a Řetězový most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na dominantu Budapeště - Hrad a Řetězový most | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes snížila úvěrové hodnocení Maďarska o dvě příčky na Baa3, tedy k těsné blízkosti spekulativní kategorie. Agentura svůj dopředu ohlašovaný krok zdůvodnila kontroverzní vládní fiskální strategií, která vyvolává obavy z dlouhodobého vývoje veřejných financí.

Upozornila přitom, že ponechává ratingu negativní výhled, takže jej může bez větších příprav opět zhoršit. Moody's pohrozila, že může rating Maďarska snížit do spekulativní kategorie, "pokud se vládě nepodaří stabilizovat svou finanční sílu".

Právě ztráta finanční síly vlády je podle Moody's hlavním důvodem degradace úvěrové známky. Kvůli ní se zvyšuje takzvaný strukturální rozpočtový deficit očištěný od výkyvů způsobených ekonomickým cyklem.

Situace se zhoršuje, investoři jsou více averzní k riziku
Situaci podle agentury komplikuje to, že maďarské finance se snadno dostávají pod tlak zahraničních investorů, u nichž se nyní projevuje averze k vyšším rizikům. Maďarska se to v napjatém období dluhové krize v eurozóně eminentně týká, protože země je vysoce závislá na financování rozpočtu úvěry na trhu.

Na kurz měny je také citlivé velké množství domácností s hypotékami v eurech nebo švýcarských francích. Investoři jsou však od nástupu strany Fidesz znepokojeni její neortodoxní ekonomickou politikou.

Kurz florintu zatím klesl o procento
Kurz forintu po oznámení Moody's klesl k euru o téměř jedno procento, analytici však varují, že sražení ratingu do spekulativní kategorie by vyvolalo mnohem prudší pokles doprovázený výprodejem vládních dluhopisů.

Náklady pojištění maďarských státních dluhopisů v pětiletém úvěrovém swapu vzrostly o 0,20 procentního bodu na 3,85 bodu. Podle obchodníků však tyto pohyby příliš výrazné nebyly, protože dnešní krok se všeobecně očekával.

Moody´s má zatím výhrady, nejsou však nenapravitelné
Moody's vadí, že výrazně většinová vláda Fidesz nesnižuje rozpočtové deficity "udržitelnými konsolidačními opatřeními" typu dlouhodobých úspor nebo zvýšení daní. Cíle rozpočtových deficitů sice zatím plní, spoléhá však na dočasná opatření typu zvláštních daní uvalených na bankovní sektor, telekomunikace, maloobchod a energetiku a získává peníze i faktickou eliminací nestátních penzijních fondů a přesunem jejich peněz do státního systému.

Pokud vláda zahájí "udržitelnou konsolidaci", mohl by se rating Maďarska stabilizovat, nebo dokonce i zvýšit, uvedla Moody's.

"Zákrok Moody's je v souladu s naším názorem, že rozhodnutí v ekonomické politice Maďarska z poslední doby vyústila ve zrušení střednědobého fiskálního výhledu a v méně předvídatelné podnikatelské prostředí," uvedl podle agentury Reuters analytik Piotr Kalisz ze Citigroup.

Maďarsko bylo sledováno od července
Agentura zařadila maďarský rating do režimu sledování koncem července, stejný den jako konkurenční agentura Standard & Poor's. Znepokojil je tehdy spor Budapešti s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií a to, že politika nové vlády Viktora Orbána může vést ke zpomalení poklesu státního dluhu.

Moody's poté v říjnu varovala Maďarsko, že mu sníží hlavní rating, pokud vláda po říjnových komunálních volbách nepředloží věrohodný plán konsolidace veřejných financí. Signalizovala však zhoršení jen o jeden stupeň, takže dnešní krok byl co do rozsahu pro analytiky překvapením.

Maďarsku hrozí snížení ratingu od všech tří agentur
Moody's po dnešním kroku hodnotí schopnost Maďarska splácet závazky na stejné úrovni jako Standard & Poor's. Třetí světová agentura Fitch hodnotí maďarskou úvěrovou spolehlivost o stupeň vyšší známkou, její činitelé však v poslední době signalizovali snížení ratingu do konce roku.

Maďarsko využívalo od roku 2008 úvěrovou pomoc Mezinárodního měnového fondu a EU. Zástupci MMF a EU však v červenci předčasně ukončili prověrku plnění podmínek maďarského úvěrového programu, jejíž dokončení je nezbytné pro uvolnění zbylých peněz z balíku v celkové sumě 25 miliard dolarů (asi 470 miliard Kč). Budapešť pak sdělila, že se bez peněz od MMF obejde.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!