12. září 2011 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maďary drtí silný frank, Orbán mluví o spiknutí

Maďarský premiér Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Maďarská vláda se rozhodla ochránit své občany, kteří si nabrali hypotéky ve švýcarských francích, stanovením nižšího fixního kurzu forintu ke švýcarskému franku. Rozdíl mezi ním a aktuálním kurzem franku má jít k tíži věřitelských bank.

Odchodu těchto bank z Maďarska se vláda kvůli tomuto opatření neobává. Oznámil to premiér Viktor Orbán, který vládní plán dnes představil v budapešťském parlamentu.

"Jde o jedno z opatření v rámci plánu na záchranu země," řekl Orbán podle agentury DPA.

Čí zájmy za tím stály?

Součástí opatření bude podle něj také zjistit, kdo je zodpovědný za to, že si Maďaři mohli v dřívějších letech brát úvěry a hypotéky v zahraničních měnách zcela neomezeně, a "čí zájmy za tím stály".

Statisíce Maďarů propadají do dluhové spirály kvůli úvěrům, které si dříve brali ve švýcarských francích. Pro dlužníky, kteří by chtěli své dluhy ihned zcela splatit, by měl podle vládního plánu platit směnný kurz 180 forintů za frank.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnešní kurz franku je 233 forintů, v době uzavírání úvěrů se kurz pohyboval mezi 155 a 160 forinty za frank. Tyto úvěry byly tehdy atraktivní kvůli nízkým úrokům, v současnosti ale nejméně 100.000 maďarským rodinám hrozí, že přijdou o své domy a byty, na něž si půjčily.

"Rozdíl mezi stanoveným a reálným kurzem musejí nést banky," zdůraznil Orbán. "Nemám žádné obavy, že by zahraniční banky kvůli tomu Maďarsko opustily," dodal.

Boj proti lichvě

Vláda také vyhlásila boj lichvářům, kteří obdobně jako v jiných zemích východní Evropy půjčují sociálně slabým na často až stoprocentní úrok měsíčně a splátky vymáhají i násilím. Mezi jejich oběťmi jsou často i Romové. Vláda hodlá stanovit maximální roční úrok na 30 procent, vyšší bude trestným činem. Hodlá také centrálně určovat výši poplatků za vodné, stočné a odvoz odpadků, i když jsou tyto činnosti v rukách soukromých společností.

Budapešť kromě toho hodlá jednat s EU o možnosti zavést na luxusní zboží DPH 35 procent. Stabilizační zákon má zabránit dalšímu zadlužování Maďarska a jeho obyvatel. "Uvede do souladu penzijní systém, zdravotní pojištění, daňový systém a finance obcí," uvedl Orbán. Stát podle něj současně vytvoří mnoho nových pracovních míst zahájením velkých investičních projektů v zemědělství a energetice.

Lidovky.cz, ČTK