1. září 2011 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Made in China: maskoti z 'pravého zlata' rezivějí

Maskoti LOH 2008 v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskoti LOH 2008 v Číně |

PEKING/PRAHA Pro vlastenecké fanoušky letních olympijských her v Pekingu v roce 2008 to byla dokonalá investiční koupě: Omezená edice pěti maskotů olympijských her vyrobená ze zlata ryzího na "99,9 procenta".

Ale přestože ceny zlata v uplynulých letech vystřelily prudce nahoru, naděje na to, že by se zlatí maskoti mohli ukázat coby dobrá investice, se pomalu mění ve zklamání. Majitelé zjistili, že jejich "zlatí" panáčci začínají rezivět, napsal list The Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ:


Jeden z rozčílených zákazníků řekl čínské státní televizi CCTV, že za 38 zlatých sošek zaplatil v přepočtu téměř 80.000 korun. Muž, který se představil jako pan Čchen z východní provincie Ťiang-su, uvedl, že figurky koupil prostřednictvím Bank of China v dárkovém balení společně s certifikátem pravosti od organizačního výboru 29. olympijských her.

Certifikát uvádí, že maskoti byli vyrobeni z "99,9procentního" ryzího zlata v omezené edici 10.000 kusů, což Čchena přesvědčilo, že udělal dobrou investici.

Nevalná pověst 'Made in China'
Čínská výroba čehokoli má pošramocenou pověst mnoha skandály týkajících se jak špatné práce, tak šizených surovin, ale investoři věřili, že koupit státem podporované olympijské maskoty prostřednictvím čínské státní banky je bezpečné.

Po odvysílání příběhu na CCTV, která tak reagovala na sérii obdobných zpráv v jiných čínských médiích, nabídla banka zákazníkům, že jim vrátí nákupní cenu za maskoty, a výrobce, šenčenská firma Eastern Gold Jade Co., se připojil s možností "opravit" rezavé skvrny, které prý vznikly v důsledku vad na elektrolytické pozlacovací technologii.

Ani jedna z nabídek ale pana Čchena neuspokojuje. Žádá, aby dostal plnou náhradu za zmařenou investici s ohledem na to, že se cena zlata od roku 2008 více než zdvojnásobila.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!