18. listopadu 2009 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Madoffovy lodě se vydražily za víc než 2 miliony dolarů

Bunda New York Mets Bernarda Madoffa s jeho jménem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bunda New York Mets Bernarda Madoffa s jeho jménem | foto: MARIO TAMAAFP

MIAMI Za více než dva miliony dolarů, tedy přes 34 milionů korun byly na Floridě vydraženy čtyři lodě odsouzeného amerického finančníka Bernarda Madoffa a jeho spolupracovníka Franka DiPascaliho.

Madoff si nyní ve vězení odpykává trest za podovy a zpronevěru desítek miliard dolarů. Nejvíce peněz při dražbě vynesla téměř dvacetimetrová motorová jachta jeho společníka DiPascaliho, kterému také hrozí vězení za podíl na nezákonných transakcích.

Ta se prodala za 950 tisíc dolarů. Madoffova sedmnáctimetrová sportovní jachta Rybovich 1969 byla vydražena za 700 tisíc dolarů. Další z jeho lodí, dvanáctimetrová Shelter Island Runabout přinesla 320 tisíc dolarů a sedmimetrový člun Maverick byl prodán za 21 tisíc dolarů.

Výtěžek aukce mají získat oběti Madoffových finančních podvodů. Poputují k nim také peníze z prodeje finančníkových nemovitostí na Manhattanu v New Yorku a v Palm Beach.

V sobotu byly také vydraženy některé osobní věci Madoffa a jeho manželky Ruth. Aukce vynesla téměř milion dolarů. Kupci si z ní odnesli například baseballovou bundu klubu New York Mets s vyšitým Madoffovým jménem na zádech nebo finančníkův prsten absolventa Hofstraské univerzity.

Podle policejního zástupce z jižní Floridy vynášejí aukce Madoffova majetku mnohem více peněz, než se původně očekávalo. Při úterní aukci byl také prodán Mercedes Madoffovy manželky za 30 tisíc dolarů. Osobní věci Madoffových se objeví ještě nejméně na dvou dalších aukcích.

Jednasedmdesátiletý Madoff byl odsouzen ke 150 letům vězení za zpronevěru až 65 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu korun), které patřily klientům jeho investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities.

Manželka Ruth sice z ničeho obviněna nebyla, ale dohodla se s úřady na tom, že i ona se vzdá majetku výměnou za to, že jí federální úřady nechají 2,5 milionu dolarů, které údajně nejsou spojeny s manželovou nezákonnou činností. Musela se ale vystěhovat z newyorského bytu ceněného na sedm milionů dolarů.

ČTK