11. prosince 2010 20:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Madoffův syn Mark se oběsil. Motiv sebevraždy není jasný

Mark Madoff (na archivním snímku), syn odsouzeného podvodníka Bernarda Madoffa, spáchal v New Yorku sebevraždu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Madoff (na archivním snímku), syn odsouzeného podvodníka Bernarda Madoffa, spáchal v New Yorku sebevraždu. | foto: APČTK

NEW YORK Syn odsouzeného finančního podvodníka Bernarda Madoffa Mark zřejmě spáchal sebevraždu. Šestačtyřicetiletý muž byl dnes ráno místního času nalezen oběšený ve svém bytě v New Yorku. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala agentura AP, motiv činu ale neuvedla.

Mark Madoff byl stejně jako jeho bratr Andrew vyšetřován kvůli podvodu, kterého se dopustil jejich otec. Žádnému ze synů ale vyšetřovatelé neprokázali, že by se podílel na zpronevěření peněz, a žádný nikdy nebyl formálně obviněn.

Čtěte také

Dvaasedmdesátiletý Madoff připravil klienty své investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities o 65 miliard dolarů (1,15 bilionu korun). Jeho firma byla založena na základě takzvaného Ponziho schématu.

Mark Madoff, syn odsouzeného podvodníka Bernarda Madoffa, spáchal v New Yorku sebevraždu.

Stejně fungují například pyramidové hry, lidově zvané letadlo, kdy první klienti dostávají výnosy z peněz klientů, kteří se zapojí později. Na poslední klienty už ale žádné peníze nezbývají.

Banky draží Madoffův majetek
Madoff podváděl své klienty desítky let. Nakonec byl v roce 2008 zatčen a loni v červnu odsouzen ke 150 letům vězení za zpronevěru a další trestné činy. Banky se nyní snaží vydražit jeho majetek, aby pokryly alespoň zlomek ze škod, které finančník způsobil.

Žaloba na rakouskou bankéřku

Správce Irving Picard, který vymáhá pro oběti podvodného finančníka Bernarda Madofa zpronevěřené peníze, podal v pátek u newyorského konkurzního soudu civilní žalobu na rakouskou bankéřku Sonju Kohnovou a její síť "Medici Enterprise". Ta zahrnuje 55 dalších subjektů, včetně italské banky UniCredit a její rakouské dcery Bank Austria. Picard chce na obviněných vysoudit 19,6 miliardy dolarů (373 miliard Kč).

Bernard Madoff (na snímku z roku 2009).

Kohnová, zakladatelka Bank Medici se podle Picarda znala s odsouzeným a uvězněným Madoffem 23 let a byla jeho "zločinným důvěrníkem". Kohnová údajně na podporu Madoffova podvodného systému "organizovala rozsáhlý nelegální systém" praní špinavých peněz, podvodného lákání peněz od klientů a dalších finančních podvodů. Právníci a mluvčí Kohnové a Bank Medici se k obvinění podle agentur nevyjádřili.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)