3. listopadu 2009 19:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Madoffův účetní se přiznal k podvodu, hrozí mu až 114 let

Bývalý dlouholetý účetní firmy podvodníka Bernarda Madoffa David Friehling  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý dlouholetý účetní firmy podvodníka Bernarda Madoffa David Friehling | foto: Reuters

NEW YORK Bývalý dlouholetý účetní firmy podvodníka Bernarda Madoffa David Friehling (49) se dnes u soudu v New Yorku přiznal k podvodu s cennými papíry a dalším trestným činům. Že se Madoff dopouští zpronevěry na investorech ale prý nevěděl a s investory ani nepřicházel do styku. Informuje o tom agentura Reuters. Soudní přelíčení, na němž se bude rozhodovat o trestu, bude příští rok.

"Nikdy jsem si nebyl vědom toho, že pan Madoff ve skutečnosti provozuje pyramidovou hru," řekl Friehling. Soudce federálního soudu na Manhattanu Alvin Hellerstein nařídil, aby Friehling po složení kauce 2,5 milionu dolarů (asi 44,9 milionu Kč) zůstal na svobodě až do doby, než bude nad jeho činy vynesen rozsudek.

Podvodník Madoff

Madoff (71) si nyní odpykává trest vězení v trvání 150 let. Letos byl odsouzen za masivní podvod, v jehož rámci zřejmě zpronevěřil až 65 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu Kč), které patřily klientům jeho investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities. Jde o největší podvod za několik desítek let.

Madoff provozoval takzvané Ponziho schéma, které funguje na principu pyramidových her, v České republice známých také jako letadlo. Princip spočívá v tom, že první klienti dostávají peníze klientů, kteří se zapojí později. Na ty poslední už ale peníze nezbývají.

Friehlingovo přiznání je součástí dohody s prokuraturou. Ta Friehlingovi slíbila, že když bude spolupracovat, může počítat s mírnějším trestem.

Pokud by se postupovalo striktně podle práva, Friehling by mohl jít do vězení až na 114 let. Pokud ale bude s vyšetřovateli maximálně spolupracovat, dá se očekávat výrazně nižší trest.

Friehling řekl, že ve své práci selhal, protože si neověřoval Madoffovy finanční výkazy. Účetního v Madoffově podniku dělal v letech 1991 až 2008.

Madoffovi klienti při podvodu přišli o miliardy dolarů a někteří z nich se objevili i před soudem, aby zjistili, jak vypadá člověk, který měl kontrolovat, že jejich peníze jsou u Madoffa v bezpečí.

"Největší chybou mého života bylo, že jsem Bernardu Madoffovi důvěřoval," řekl před soudem Friehling. Než soudci odpověděl na dotazy, řekl, že chce jednu věc vyjasnit. "Ani na okamžik jsem si nebyl vědom toho, že Bernard Madoff provozuje Ponziho schéma," řekl.

Friehling řekl, že kdyby věděl o Madoffových machinacích, nikdy by do jeho podniku nevložil rodinné úspory. Madoffovi svěřil i peníze, které byly určené na školné pro jeho tři děti. Friehling přiznal, že když mu Madoff předával finanční výkazy, automaticky předpokládal, že je vše v pořádku.

ČTK, Lidovky.cz