Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Magistrát řeší Blanku, radnice Prahy 11 zase předraženou Sandru

Ubytovna v ulici Nad Opatovem v Praze 11 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ubytovna v ulici Nad Opatovem v Praze 11 | foto: google.com

PRAHA Praha 11 chystá kontroverzní nákup. Radnice hodlá zaplatí za ubytovnu na Opatově o 185 milionů korun více, než za kolik byla před pěti lety prodána.

Radnice chce pro své občany pořídit 422 nových bytů, a to asi za miliardu. Kromě dosud nepostaveného projektu firmy Sekyra Group jde o ubytovnu Sandra na Opatově. Na svém posledním zasedání to odhlasovalo tamní zastupitelstvo.

Druhý zmíněný nákup se ale nelíbí pražskému magistrátu. Ubytovna Sandra byla totiž až do roku 2008 jeho majetkem a ve správě ji měla právě Praha 11. V tu dobu ale probíhal konkurz na majetek Místního bytového družstva Praha 4 – Chodov, který měl právo na hospodaření v objektu, a konkurzní správce Jiří Mayer objekt zahrnul do konkurzní podstaty.

Záhy byl vydražen za 151 200 000 korun. O pouhých pět let později ho radnice od investičního fondu TTP Invest plánuje koupit za cenu téměř dvojnásobnou – 336 milionů korun, což je cena stanovená znalcem, kterého si radnice najala. Fond patří dvěma podnikatelům z České Lípy – otci a synovi stejného jména Tomislav Procházka.

Jak šel čas s ubytovnou Sandra.

Jak šel čas s ubytovnou Sandra.

„Praha dosud nemá vyřešený soudní spor ohledně vydražení majetku, který byl od samého počátku zahrnut neoprávněně do konkurzní podstaty,“ tvrdí pražský radní pro správu majetku Jan Vašíček (TOP 09).

„Stejně tak je nemyslitelné, aby si Praha 11 tento objekt nyní koupila, a to za téměř dvojnásobnou cenu, než za jakou jej současný vlastník koupil od konkurzního správce a než jsou odhady na konstrukčně obdobné projekty,“ dodává Vašíček.

Obdobná ubytovn – o 180 milionů levnější

Magiistrát má totiž ve vlastnictví identickou budovu hotelu nacházejícího se v Kutilově ulici v Modřanech, na který si nechal zpracovat tři znalecké posudky. V prvnímbyl oceněn na 77 milionů korun, oponentní posudky pak přišly s částkami 106 a 150 milionů korun.

Tedy dvakrát a vícenásobně méně než posudek, kterým argumentuje radnice Prahy 11. Navrhovaná kupní cena se také výrazně liší od posudku z roku 2006, kde znalec určil cenu 180 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

O vyjmutí nemovitosti z majetkové podstaty bytového podniku vedl magistrát spory už v minulém desetiletí. Vrchní soud rozhodl v roce 2008 v jeho neprospěch a konkurzní správce budovu vzápětí prodal, a to navzdory tomu, že ho advokáti vyzvali k odkladu dražby, neboť podali dovolání.

Žaloba, kterou proti věřitelům podala advokátka Světlana Semrádová Zvolánková, nebyla dosud dořešena. Odvolání proti zamítavému rozhodnutí Městského soudu v Praze právnička podala letos v srpnu. A nedořešena zůstává i žaloba na stát, neboť k „bezdůvodnému obohacení“ věřitelů mělo dojít i vinou chybného úředního postupu. I zde po zamítavém verdiktu právníci podali dovolání.

Byty nevhodné na trvalé bydlení

Velmi negativní postoj k nákupu ubytovny mají i opoziční Hnutí pro Prahu 11 (HpP11) a TOP 09. „Je tam příliš mnoho podezřelých okolností najednou. Vadí nám, že se nakupuje od kontroverzních osob, které byly v minulosti spojeny s trestnou činností. Dále je velkým hazardem nakupovat nyní nemovitost zatíženou soudním sporem. A velmi pochybujeme o tom, že za pouhých pět let mohlo dojít k tak vysokému zhodnocení, jak vyplývá ze znaleckých posudků. A to i při vědomí, že budova prošla rekonstrukcí,“ říká zastupitel Petr Lukeš (HpP11). Opozice se pozastavuje i nad využitím budovy ubytovny, která není uzpůsobená pro trvalé bydlení, a proto bude vyžadovat další nákladnou rekonstrukci.

Radní tvrdí, že městská část nájemní byty nutně potřebuje pro mladé rodiny. Po dokončení poslední vlny privatizací jí zbudou řádově jen stovky obecních bytů. „Plánujeme využít všechny byty. Už na začátku roku 2013 jsme otevřeli registr žádostí o přidělení bytů pro občany a v tuto chvíli je v registru zaevidováno téměř sedm set žádostí,“ říká místostarosta Ladislav Kárský (ČSSD).

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...