4. dubna 2013 14:04, aktualizováno  15:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Magnáti, podvodníci i prezident. Kdo odklání biliony do daňových rájů?

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Únik informací odhalil totožnost tisíců majitelů anonymního majetku v daňových rájích po celém světě. Jsou mezi nimi i vysocí političtí představitelé i milionáři zapletení do podvodů. Podle odhadu bývalého hlavního ekonoma společnosti McKinsey mohou mít bohatí lidé v daňových rájích uloženo až 32 bilionů dolarů (asi 644 bilionů korun).

Zveřejňováním jmen lidí, kteří ukrývají majetek v daňových rájích, se zabývá nový projekt Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů. Ti spolupracují s britským listem The Guardian, který nové informace zveřejnil, i dalšími zahraničními médii.

Únik e-mailů a dalších dokumentů podle deníku ukázal, že peníze mají v daňových rájích anonymně uloženy například ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev a jeho rodina. Mezi klienty finančních ústavů v daňových rájích je prý i milionář Scot Young, který je ve vězení kvůli pokusu zatajit majetek před manželkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Na seznamu figuruje také uvězněný podvodník Achilleas Kallakis, jenž na základě falešných údajů získal od britských a irských bank půjčky v objemu 750 milionů liber (téměř 23 miliard korun).

Vedle něj přehled uvádí také manželky ruského vicepremiéra Igora Šuvalova a amerického obchodníka s ropou Marka Riche odsouzeného za daňové úniky, jehož omilostnil prezident Bill Clinton, nebo Jean-Jacqua Augiera, pokladníka volební kampaně francouzského prezidenta Françoise Hollandea.

Také bývalý mongolský ministr financí Bajartsogt Sangajav měl ve švýcarských bankách účty své společnosti Legend Plus Capital. Více jak 800 tisíc dolarů (16 milionů korun) uložil do offshorového trustu manžel kanadské senátorky Tony Merchant.

V daňových rájích má uložené jmění také dcera filipínského diktátora Ferdinanda Marcose Maria a offshorové účty využívá k nákupům obrazů také nejbohatší španělská sběratelka baronka Carmen Thyssen-Bornemisza.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.