Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mají věci vyrobené na zakázku nově dvouletou záruku? Experti se hádají

Brýle na zakázku jsou jedním z předmětů sporu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brýle na zakázku jsou jedním z předmětů sporu | foto: Lidové noviny

PRAHA Spotřebitelské organizace se přou o výklad pasáže novely občanského zákoníku, která se týká délky záruční doby na zboží zhotovené na zakázku.

Zatímco spotřebitelský časopis dTest tvrdí, že se záruční doba u věcí zhotovených na zakázku díky této novele prodloužila z šesti na 24 měsíců, tak podle Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) nadále zůstává půlroční. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod které spotřebitelská problematika spadá, dalo za pravdu časopisu - záruční doba u věcí zhotovených na zakázku je dvouletá.

Vedoucí poradny spotřebitelského časopisu dTest Martina Vernerová sdělila, že dvouletá záruka se od 23. února, kdy novela začala platit, vztahuje například na dioptrické brýle, svatební šaty ušité na zakázku či kuchyňské linky vyrobené na míru.

Sluneční brýle Ray Ban.

"Česká republika tak zásadně posiluje ochranu spotřebitele a dostává se na úroveň požadovanou Evropskou unií," uvedla Vernerová. Podle ní se půlroční záruční doba nyní týká jen smluv mezi podnikateli a spotřebiteli uzavřených před tímto datem.

SOS argumentuje speciálním zákonem

S jejím výkladem novely občanského zákoníku ale nesouhlasí právní poradce Sdružení obrany spotřebitelů Praha a Středočeský kraj Ondřej Daněk. Tvrdí, že smlouva o zhotovení věci na zakázku má vlastní úpravu záruční doby, přičemž platí pravidlo, že zákon speciální ruší zákon obecný.

Změněný paragraf občanského zákoníku podle něj navíc stanovil, že čtyřiadvacetiměsíční záruka je při prodeji spotřebního zboží. "Pojem prodej nelze zaměnit za zhotovení věci na zakázku," upozornil Daněk,

Želva v kuchyni – kuchyňská linka, která se ukryje pod svůj pancíř, když nechce být na očích.

S tím Vernerová nesouhlasí. "Novelou účinnou k 23. únoru zákonodárce nově zakotvil speciální úpravu smlouvy o zhotovení věci na zakázku, jejímiž stranami jsou podnikatel a spotřebitel s tím, že pro tyto případy smluv se užije stejná úprava jako pro koupi v obchodě, tedy včetně čtyřiadvacetiměsíční záruky," uvedla.

Stát je přesvědčen o dvou letech

Podle MPO má pravdu časopis. "Zásadně nesouhlasíme s takovýmto právním názorem (Sdružení obrany spotřebitelů Praha a Středočeský kraj), který nebere v úvahu zásadní skutečnost, že novelizované ustanovení paragrafu 612 (občanského zákoníku) jednoznačně stanoví, že pokud jde o smlouvu spotřebitelskou, je zde při prodeji spotřebního zboží stanovena záruční lhůta 24 měsíců," řekl ve středu mluvčí MPO Pavel Vlček.

SVATBA (ilustrační foto)

Samostatná úprava smlouvy o zhotovení věci na zakázku s kratší zárukou podle Vernerové nadále platí, využije se však jen pro velmi malý okruh těchto smluv.

"V zásadě jen pro smlouvy, jejímiž stranami jsou nepodnikatelé. Pro smlouvy mezi podnikatelem a spotřebitelem se nyní co se týče záruky speciálně uplatní stejná úprava jako při koupi v obchodě a pro smlouvy mezi podnikateli platí speciální úprava v obchodním zákoníku," podotkla Vernerová.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.