28. března 2014 20:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Majitel Unipetrolu oznámil zvýšení dodávek ropy do České republiky

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: www.unipetrol.cz

VARŠAVA/PRAHA Polský koncern PKN Orlen, který je majitelem českého Unipetrolu, oznámil zvýšení dodávek ropy do České republiky. Krok souvisí s loňským zvýšením podílu Unipetrolu v České rafinérské, po kterém polská skupina podepsala dodatek ke smlouvě na dlouhodobé dodávky ropy do ČR.

Celková hodnota dodatku činí 1,05 miliardy dolarů (20,9 miliardy Kč), sdělil v pátek PKN Orlen. Ze sdělení není jasné, zda podnik už dodávky zvýšil, anebo se k tomu teprve chystá.

Unipetrol loni zvýšil podíl v České rafinérské z 51,2 na 67,5 procenta, když za 27,2 milionu dolarů koupil podíl společnosti Shell Overseas Investments.

PKN v pátek uvedl, že poměrně se zvýšením akciového podílu Unipetrolu bylo třeba zajistit dodatečné dodávky ropy do České rafinérské. PKN Orlen tak za tímto účelem podepsal dodatek ke svému červnovému kontraktu s ruským producentem ropy Rosněfť na dlouhodobé dodávky ropy do České republiky ropovodem Družba.

Měsíčně to znamená dodatečných 50.000 tun ruské ropy (REBCO), uvádí PKN. Polský podnik tak prý zajistil dodatečné dodávky, které jsou nutné k zabezpečení nepřerušené činnosti v rafinerii v Litvínově.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.