27. února 2013 11:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Majiteli Novy se nedaří zastavit pád. Vykázal ztrátu téměř 11 miliard

Nová moderátorka TV Nova Emma Smetana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová moderátorka TV Nova Emma Smetana. |

HAMILTON/PRAHA Americká mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova, v loňském roce prohloubila ztrátu po zdanění na trojnásobných 546,4 milionu dolarů (10,7 miliardy korun). Výnosy z televizního vysílání v České republice loni klesly o 5,7 procenta na 241 milionů dolarů (4,7 miliardy).

Výnosy firmě klesly o 11 procent na 772,1 milionu dolarů. Snížily se také v dalších pěti zemích střední a východní Evropy, kde CME vlastní televize. Provozní zisk OIBDA, který nezahrnuje odpisy majetku a ztráty ze snížením hodnoty aktiv, z televizního vysílání v Česku loni klesl o více než pětinu na 101,7 milionu dolarů (zhruba dvě miliardy korun).

"Naše výsledky za tento rok jsou odrazem obtížných tržních podmínek v roce 2012. Těžká doba vyžaduje odvážné kroky: zvýšení cen za reklamu a zvýšení poplatků za distribuci našich kanálů provozovateli kabelových a satelitních platforem," uvedl generální ředitel CME Adrian Sarbu.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma podle něj plánuje restrukturalizovat svůj provozní model, snížit náklady a zlepšovat dluhovou strukturu. Připomněl, že do letošního roku CME vstoupila s odložením splatnosti dluhů do listopadu 2015.

Provozní ztráta CME za rok 2012 činila 488,2 milionu dolarů v porovnání s provozním ziskem 6,8 milionu dolarů o rok dřív. Firma za loňský rok zaúčtovala ztrátu ze snížení hodnoty aktiv ve výši 522,5 milionu dolarů.

Růst v nových médiích

Celkové výnosy z televizního vysílání loni CME klesly o 14,1 procenta, o skoro pětinu se naopak zvýšily výnosy z nových médií. O necelou desetinu stouply výnosy výrobce a distributora zábavních pořadů Media Pro Entertainment.

V samotném čtvrtém čtvrtletí CME prohloubila ztrátu po zdanění na 503,1 milionu dolarů z 77,2 milionu dolarů o rok dřív. Výnosy za poslední loňské čtvrtletí klesly o 8,5 procenta na 253,3 milionu dolarů, snížily se v tomto období i výnosy z vysílání v Česku.

Česko-slovensko-balkánská mediální skupina

Součástí skupiny CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV. CME vedle České republiky provozuje televizní stanice také na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.

S akciemi firmy se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze cenných papírů. Největším akcionářem CME je společnost Time Warner.

Lidovky.cz, ČTK