5. října 2010 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Makléře Kerviela poslal soud na tři roky do vězení, zaplatí miliardy

Jerome Kerviel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jerome Kerviel | foto: Reuters

PAŘÍŽ Bývalý makléř francouzské banky Société Générale Jérôme Kerviel byl dnes odsouzen ke třem letům vězení nepodmíněně za svou roli v jednom z největších obchodních podvodů v historii.

Další dva roky vězení mu pařížský soud podmíněně odložil. Soud rovněž nařídil, aby Kerviel bance Société Générale vrátil 4,9 miliardy eur (120 miliard Kč), o které ji svými nepovolenými obchody připravil.

Soud shledal Kerviela vinným ve všech bodech obžaloby. Kervielův právní zástupce Olivier Metzner uvedl, že se proti rozsudku odvolá. Kerviel svou obhajobu stavěl na tom, že jeho nadřízení věděli o tom, co dělá, a že překračuje interní limity. Dokud vydělával, bance to prý nevadilo, až když nashromáždil vysokou ztrátu, banka jej prý hodila přes palubu. To ale lidé ze Société Générale odmítají.

Čtěte více:

Případ je ostře sledován mimo jiné proto, že se v něm utkala největší právnická esa z Paříže. Kervielův právník Metzner už zastupoval celou řadu celebrit, například bývalého panamského diktátora Manuela Noriegu, bývalého ředitele francouzského koncernu Vivendi Jeana-Marie Messiera i bývalého francouzského premiéra Dominiqua de Villepina.