21. května 2009 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Makléře vyhostili ze City, obchodoval opilý

Na první pohled prý nebylo nic poznat, později ale makléře prozradily jeho reakce. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na první pohled prý nebylo nic poznat, později ale makléře prozradily jeho reakce. Ilustrační foto | foto: alcoholism.neillneill.com

LONDÝN Bývalý makléř investiční banky Morgan Stanley David Redmond nesmí dva roky pracovat v londýnském finančním centru City. Rozhodly o tom tamní regulační orgány. Redmond se podle listu Financial Times (FT) loni u oběda opil a bez rozmyslu v práci provedl sérii transakcí na trhu s ropou.

 I když Redmond mohl ztrátu způsobit jen své bance, úřady ho i tak na trhu v Londýně nechtějí vidět.

Redmond loni v únoru strávil na obědě asi tři a půl hodiny a do práce se vrátil pod vlivem alkoholu. Na první pohled prý nebylo nic poznat, později ale makléře prozradily jeho reakce. Transakce, které provedl, mohly pro banku znamenat ztrátu asi deset milionů dolarů (zhruba 195 milionů Kč), ale nakonec obchody uzavřel s mírným ziskem.

Kontroverzní pozici se Redmond nejprve snažil před nadřízenými skrýt a jejich pozornosti unikl tak, že provedl následné transakce proti účtu svého kolegy. I když pozici uzavřel se ziskem, na jeho podvod se později přišlo a banka makléře propustila.

Britský Úřad pro finanční služby (FSA) ve středu rozhodl, že Redmond nesmí po dobu dvou let pracovat pro žádnou makléřskou firmu, která podléhá regulaci státních úřadů. A to jsou prakticky všechny podniky s dobrou pověstí. Úřad FSA nicméně naznačil, že po uplynutí dvouletého trestu nebude Redmondovi bránit v návratu k profesi.

"Obchodníci se nesmí snažit své pozice před zaměstnavatelem skrývat," uvedla Margaret Coleová, která má ve FSA na starosti vynucování pravidel.

"Chování pana Redmonda ukazuje nedostatek upřímnosti a integrity, což není v souladu se zvyklostmi, které FSA u schválených podniků očekává," doplnila činitelka FSA.

Redmond se osudného únorového dne vrátil do práce těsně před 17:00 a do 19:30 nakoupil 5395 lotů určených ke spekulaci na pokles ceny. V tom okamžiku to představovalo zhruba 30 procent objemu, který se na komoditním trhu v Británii k tomuto kontraktu vztahoval. Vůči celkovému trhu to však byly jen asi čtyři procenta a Redmond prý ceny ropy nerozkolísal.